X


Bitcoin Madencilik Zorluğu Artıyor! Son 3 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaşıldı

Bitcoin madenciliği zorlaşmaya devam ediyor, ancak mevcut zorluk hala rekor seviyeden çok uzakta.
17:22
22 Eylül 2021
Bitcoin Madencilik Zorluğu Artıyor! Son 3 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaşıldı

Bitcoin ağı hash oranı, daha fazla kapasite biriktiren küresel madencilerin ortasında iyileşmeye devam ederken, lider kripto para birimi Bitcoin madenciliği giderek zorlaşıyor.

Bitcoin Madencilik Zorluğu Son 3 Ayın En Yüksek Seviyesinde

Salı günü, blockchain gezgini BTC.com’dan alınan verilere göre, %3,2’lik artışla yaklaşık 19 trilyon zorluk oranına ulaşan başka bir madencilik zorluk ayarı yayınladı.

En son madencilik zorluk ayarlaması 691.488 sayılı blokta gerçekleşti ve zorluk oranını 14.4 trilyondan 13,7 trilyona düşürüldü, bu da Haziran 2020’den bu yana kaydedilen en düşük seviye. 13 Mayıs’ta 25 trilyonun üzerine ulaştıktan sonra zorluk metrikleri son iki ayda neredeyse yarıya indi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ancak son düzenleme ile birlikte, Bitcoin madencilik zorluğu Temmuz ortasından bu yana art arda beş kez artış yaşadı. Dolayısıyla zorluk oranı, Haziran 2020’den bu yana en düşük zorluk seviyesi olan 13,7 trilyonun %31 üzerinde seyrediyor.

Öte yandan yeni olumlu ayarlamalar, Bitcoin’e ilişkin küresel çevresel, sosyal ve kurumsal yönetimle ilgili endişelerin yanı sıra Çin’in kripto para madenciliğine yönelik ülke çapındaki baskısı nedeniyle Mayıs ayı sonlarında yaklaşık %16 düşüşle başlayan ardışık dört zorluk düşüşünü takip ediyor.

Art arda beş olumlu düzeltme görmesine rağmen, mevcut Bitcoin madenciliği zorluk oranı, Mayıs 2021’de kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 25 trilyondan hala çok uzak.

Bitcoin Madencilik Zorluğu Nedir?

Bitcoin madencilik zorluğu, bir Bitcoin bloğu madenciliği yapmanın ne kadar zor olduğunu yansıtmak için tasarlanmış bir ölçüdür ve daha yüksek bir zorluk seviyesi, işlemleri doğrulamak ve yeni kripto paralar çıkarmak için daha fazla bilgi işlem gücü gerektirir. Bitcoin, hedef blok süresini 10 dakikalık tutmak için kendi kendini ayarlamaya programlandığından, zorluk ayarı her 2.016 blokta bir veya yaklaşık iki haftada bir gerçekleşir.

BTC madenciliği zorluğundaki devam eden artış, BTC işlemlerini çıkarmak ve işlemek için kullanılan toplam birleşik hesaplama gücü olan Bitcoin hash oranındaki önemli artışa paralel olarak ilerliyor. Bitcoin hash oranı, Haziran ayında 52 EH/s’ye kadar düştükten sonra Ağustos sonunda 150 exahash’a (EH/s) yükseldi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar