reklamı kapat

Bu Dört Sebep Bitcoin’i 10.000 Dolara Taşıyacak Mı?

Bitcoin’in 10.000 doların üzerine çıkması ile birlikte bu dört sebep Bitcoin’i 10.000 doların üzerine taşıyabilir. 
08:00
28 Mayıs 2020

Bitcoin 11 yıllık cüzdanın harekete geçmesinin ardından oluşan panik satışları ile 9.000 doların altına gerilemişti ve yatırımcılar bir süredir fiyatı yeniden 9.000 doların üzerinde taşımaya çalışıyordu. Bitcoin (BTC) dün öğlen saatlerinde başladığı yükseliş ivmesi ile 9.000 doların üzerine çıkmayı ve orada kalmayı başardı. 9.200 dolar seviyesine kadar ulaşan lider kripto para birimi yazının yayına hazırlandığı sırada da 9.195 dolardan işlem görüyordu.

Bitcoin için her ne kadar yüzde olarak çok büyük bir artış olmasa da 9.000 dolar hem teknik hem psikolojik açıdan önemli bir seviye olduğu için bu bandın üzerine çıkılması pozitif bir sinyal olarak yerini aldı. Ayrıca 9.000 doların aşılması ile bazı göstergelerin bir araya gelmesi de 10.000 doların yakın zamanda kırılabileceği sinyali olarak algılanıyor.

Hadi o göstergelere bir bakalım…

Bitcoin Türev Piyasaları

Ünlü bir yatırımcı olan “RJ” OKEx borsasındaki üç aylık BTC vadeli işlemlerinin, Coinbase ve Bitstamp’taki BTC’nin spot fiyatının altında işlem yaptığını ortaya koydu. Yapılan açıklamalara göre bu durum, bu hafta sonu BTC’nin bir dip nokta olarak görülen 8.800 dolara düştüğü zaman gerçekleşti.

İki piyasa arasındaki fark sadece birkaç dolardı. Yine de OKEx’teki üç aylık vadeli işlemler spot piyasada her düşük işlem gördüğünde BTC kendisini bir başka dip noktasında bulmuştu. Dolayısıyla analistlere göre eğer bu durum bir dip noktanın görüldüğünün işareti ise ve BTC 9.000 doların üzerindeki seviyesini koruyabilirse 10.000 dolar yakın zamanda görülebilir.

On-Chain Aktiviteler

Yapılan açıklamalar göre Bitcoin’in ağ etkinliği geri çekilmelere rağmen hala güçlü sinyaller veriyor. Örneğin Newsbtc’nin haberine göre Sentiment, geçtiğimi günlerde paylaştığı bir raporda BTC’nin ağ değeri ile işlemler oranının (NVT) şu anda “sağlıklı” olduğunu ifade etti. Sentiment konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

BTC’nin bugün %4.4’lük hafif düşüşüne rağmen, NVT’si sağlıklı görünüyor ve modelimiz yarı yükseliş sinyali gösteriyor.

Çin ve ABD Gerilimi

Çin hükümeti tarafından Hong Kong için önerilen yeni bir güvenlik yasasına verilen küresel tepki nedeniyle yuan doların karşısında bir kez daha değer kaybetti. Bu değer kaybının ardından yuan, ticaret savaşının zirveye ulaştığı zamandan bu yana görülmeyen en düşük seviyelere ulaşmış oldu.

Analistler de bu durumun Bitcoin için bir fırsat olabileceğini ve 2015-2016 yıllarının tekrarlanabileceğini ifade ediyor.

Para Basma Politikası

Küresel piyasalar analisti FXHedge’e göre, Japon hükümeti 117.1 trilyon yen yani yaklaşık olarak 1.1 trilyon dolar değerinde bir teşvik paketi uygulamaya çalışıyor. Ayrıca Amerika’nın ve Avrupa’nın mevcut ekonomik durgunluk dönemini atlatabilmek için sürekli para bastıkları da biliniyor.

Bu durumun ise önümüzdeki aylarda yüksek enflasyona yol açacağı ve deflasyonist bir para birimi olan Bitcoin’in tam bu noktada işin içine gireceği ifade ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.