Bu Altcoin’lerden Tutanlara 2 Uzmandan Uyarı Geldi: Ters Köşe Olmayın!

OpenAI'nin ChatGPT'sinin başarısıyla ortaya çıkan yapay zeka hype'ı, yapay zeka teknolojisiyle bağlantılı altcoin'lerde spekülatif ilgi artışını tetiklerken deneyimli Web3 yatırımcıları Vanessa Grellet ve Meltem Demirörs'den uyarı geldi.
15:25
15 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

OpenAI‘nin ChatGPT’sinin başarısıyla ortaya çıkan yapay zeka hype’ı, yapay zeka teknolojisiyle bağlantılı altcoin’lerde spekülatif ilgi artışını tetiklerken deneyimli Web3 yatırımcıları Vanessa Grellet ve Meltem Demirörs’den uyarı geldi. Uzmanlar, yapay zeka teknolojisine dayalı altcoin projelerinin potansiyeli olduğunu ancak ticari sonuçlar üretmekten çok uzak olduklarını savunuyor.

ChatGPT’nin Lansmanı Yapay Zeka Tabanlı Altcoin’leri Uçurdu

OpenAI‘nin ChatGPT’si geçen yıl Kasım ayında piyasaya sürülmesiyle yapay zeka tabanlı viral sohbet robotu insanlar arasında arasında adeta bir çılgınlığa neden oldu. Bu çılgınlıkla yapay zeka teknolojisi tabanlı olduğunu savunan altcoin projelerinin tamamının fiyatının hızla yükseldiği görüldü.

Aglaé Ventures’ın yönetici ortağı Vanessa Grellet, yakın zamanda Frank Chaparro ile The Scoop podcast’inde yaptığı konuşma sırasında “Yapay zekayla ilgili altcoin’leri olan yaklaşık 70 şirket var ve hepsi ChatGPT’nin lansmanının heyecanına kapılmış durumda. Web2’deki yapay zeka çok fazla ilgi görüyor ve bunun Blockchain’e doğru aktığı görülüyor.” dedi. Ancak bu, yapay zekaya komşu kripto para projeleri dünyasının birdenbire kripto para risk sermayedarları için net bir yatırım fırsatı olduğu anlamına gelmiyor. Grellet, fiyatlardaki artışlarının çoğunun kripto para fiyatlarının genelinin düştüğü bir piyasada bir sonraki büyük şeyi arayan yatırımcılardan geldiğine dikkat çekti.

Grellet’in yorumları, büyük teknoloji devleri Google ve Microsoft‘un bir yapay zeka teknolojisini arama savaşına kilitlendiği bir dönemde geldi. Geçtiğimiz hafta Microsoft, ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI’nin teknolojisiyle desteklenen arama motoru Bing’in yenilenmiş bir versiyonunu tanıttı. Bu, Google’ın bu ayın başında ChatGPT rakibi Bard‘ı tanıtmasının ardından geldi. Şirketlerin bu çabaları aynı zamanda yatırımcıların SingularityDAO (SDAO) ve SingularityNET (AGIX) gibi yapay zeka tabanlı altcoin‘lere hücum etmesine neden olarak fiyatlarının kısa süre içinde yüzde 200’e kadar yükselmesini sağladı.

Çok sayıda altcoin projesi, merkeziyetsiz yapay zeka ve veri bilimi modellerini desteklemek için Blockchain tabanlı veri analitiği ve dağıtık bir altyapı sunuyor. Örneğin SingularityNET, bireylerin doğrulanmış yapay zeka modellerini geliştiren verilere katkıda bulunmaları için bir teşvik sağlıyor.

Ancak Grellet ile The Scoop’a konuk olan CoinShares strateji müdürü ve melek yatırımcı Meltem Demirörs, bu tür erken aşamadaki projelerin değerlemelerinin çoğunun “abartılı” olduğuna inanıyor.

Yapay Zeka Tabanlı Altcoin Projelerinin Olası Kullanım Alanları

Demirors, yine de kriptonun yapay zeka uygulamaları için bir kolaylaştırıcı olarak hizmet etme potansiyeli olabileceğinin de altını çizdi. Anında ödeme garantili stablecoin ödemelerini, sıfır bilgi ispatlarını (zero-knowledge proofs) ve hatta NFT’leri yapay zeka ile birleştirilebilecek Web3 teknolojilerini örnek olarak göstererek şunları söyledi:

Oyun ve sanat tarafında, insanların Gan algoritmalarını (bir makine öğrenme modeli) ve diğer öğrenme algoritmalarını uyguladıkları üretken sanatla ilgili gerçekten harika şeyler görüyoruz. Refik Anadol, NFT’leri gerçekten benimsemiş ve bunu yıllardır yapan ünlü bir sanatçı, ancak üretilen pek çok yeni sanat var – insanlar, insanların oyun içi varlıklar oluşturmasına ve ardından bunları Blockchain üzerinde yayınlamasına imkan sağlamak için yapay zekadan yararlanmanın yollarını arıyor. Yani yine yapay zeka ve kripto bileşenleri bir araya getiriliyor ama biri diğerinin kullanılmasını gerektirmiyor.

Ancak Grellet gibi Demirors da yapay zeka ve kripto birleşimine ölçülü yaklaşıyor ve bunun ticari değeri olan herhangi bir şey üretmekten birkaç döngü uzakta olduğuna inanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar