Piyasa Uzmanlarının Ortak Öngörüsü: Bitcoin O Tarihten Sonra Uçacak!

Kripto para piyasasındaki uzmanlar ve analistler, Bitcoin'in (BTC) fiyatının önümüzdeki aylarda ve yıllarda nereye gideceğini tahmin etmeye çalışırken bir konuda emin oldukları görülüyor: Yarılanma etkinliğinden sonra asıl yükseliş başlayacak.
15:03
15 Şubat 2023
Okuma Süresi: 4 Dakika

Kripto para piyasasındaki uzmanlar ve analistler, Bitcoin‘in (BTC) fiyatının önümüzdeki aylarda ve yıllarda nereye gideceğini tahmin etmeye çalışıyor. Özellikle de en büyük kripto paranın 2023’ün başından bu yana 20 bin dolardaki psikolojik eşiğin üzerine tırmanması fiyatın nereye gideceği konusunda çok daha fazla soru sorulmasına neden olmuşken yapılan tahminler ve analizler yakından takip ediliyor.

4’ncü Bitcoin Yarılanması Etkinliğine Doğru

Bitcoin için bir sonraki halving’in (yarılanma etkinliği) 2024’de gerçekleşmesi bekleniyor ve birçok uzman ve analiste göre Bitcoin fiyatını dramatik bir şekilde ‘yükseltebilecek’ olaylardan biri olan yarılan etkinliği fiyat üzerinde önemli bir etkiye sahip oalcak.

Güncel veriler ışığında Bitcoin’in dördüncü yarılanma etkinliğin 4 Mayıs 2024 tarihinde (ya da 840 bininci blokta) gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Her 210 bin blokta bir gerçekleşen yarılanma etkinliği ile blok ödülü yüzde 50 oranında düşmektedir. Bu yarılanma ile Bitcoin’in şu anda 6.25 BTC olan blok ödülü 3.125 BTC’ye düşecek.

Şu anda Bitcoin madencilerine 11 Mayıs 2020’deki üçüncü yarılanma etkinliğinin ardından çıkardıklar her bir Bitcoin bloku için 6.25 BTC ödeniyor. Her 24 saatte bir çıkarılan ortalama 144 blok ile bu her gün yaklaşık 900 BTC’nin çıkarıldığı ve ödül olarak dağıtıldığı anlamına geliyor. Bitcoin Blockchain‘inin tasarımı gereği, bu ödül miktarı dördüncü yarılanma etkinliğinde yüzde 50 düşecek ve blok başına 3.125 BTC’ye gerileyecek. Yani her gün çıkarılan ortalama blok sayısının aynı kalması halinde günlük yaklaşık 450 BTC çıkarılıp ödül olarak dağıtılmaya başlanacak.

Bitcoin fiyatının gelecekte nasıl hareket edeceğini tahmin etmeye çalışırken, geçmişteki eğilimler fiyatın gelecekteki yönünü belirlemek için değerli bir araç olabilir; bu, Bitcoin’in değerinin ilk yarılanmadan bu yana neredeyse bin kat arttığı gerçeği göz önüne alındığında çarpıcı bir gerçek olarak önümüze çıkıyor.

21.000.000 BTC

SBI Crypto tarafından 1 Nisan 2022 tarihinde ‘730002’ numaralı blokun çıkarılmasıyla geriye ihraç edilebilecek 2 milyon BTC (toplam 21 milyon BTC’den) kalmış oldu. Buna karşılık, düşen arz ve artan talebin doğal bir sonucu olarak fiyatta önemli artışlar olması bekleniyor. Aynı zamanda, ödeme devi VISA’nın 40’tan fazla ülkede Bitcoin ve diğer kripto paralar için kripto para özellikli banka ve ön ödemeli kartlar sunmak üzere önde gelen kripto para ödeme platformu Wirex ile ortaklık kurması gibi olumlu gelişmelerin de gelecekte Bitcoin ve altcoin‘ler üzerinde olumlu bir etkisi olması bekleniyor.

Tanınmış anonim kripto para analisti PlanB, 2022’nin Ekim ayında bir sonraki Bitcoin yarılanma etkinliğinin yaklaştığını ve yarılanma etkinliğinin BTC’de bir sonraki devasa rallinin fitilini yeniden ateşleyeceğini duyururken, en büyük merkeziyetsiz finans (DeFi) varlığının önceki fiyat hareketlerinin ve gelecek tahminlerinin grafik analizini paylaştı.

Grafik, Bitcoin’in değerini ölçmek ve gelecekteki potansiyel fiyatı hakkında spekülasyon yapmak için kıtlık kavramını kullanan bir stoktan akışa (S2F) modelinin canlı haline bağlı hareket ediyor. Bitcoin’in 2020’nin Mayıs ayındaki üçüncü yarılanma etkinliğinden sonra PlanB tarafından savunulan grafik modeli birçok kaynaktan önemli miktarda ilgi gördü, görmeye de devam ediyor.

PlanB’nin tahmini, 2024’teki yarılanma etkinliğinin ardından büyük bir volatilite olmasını bekleyen kripto para analisti ve trader’ı Josh Rager‘ın tahminiyle aynı. Rager, Bitcoin’de asıl yükselişin 2024’e kadar başlamayacağını savunurken yarılanma etkinliklerinden sonraki büyüme yörüngesi dahilinde asıl yükselişin 2024’de tekrarlanacağını öngörüyor.

Bir yarılanma etkinliğinin ardından fiyatları takip eden yıllarda istikrarlı ve önemli ölçüde yükselme eğiliminde olur ve yaklaşık bir buçuk yıl sonra en yüksek seviyeye ulaşır. Aynı şeyin bir sonraki Bitcoin yarılanma etkiliğinde de gerçekleşmesi yatırımcıların yüzünü güldürebilir.

İlginç bir şekilde PlanB, Rager gibi isimlerin öngörüleri Bloomberg’in kıdemli emtia analisti Mike McGlone‘un Ocak ayının sonunda Bitcoin’in bir sonraki yarılanma etkinliği döneminde veya 2025 yılına kadar 100 bin dolara ulaşabileceğini söyleyen tahminleriyle son derece uyumlu görünüyor. McGlone, bundan önce Bitcoin’in gelecekte en büyük rakibi olarak değerli metal altından daha iyi performans gösterebileceğini belirterek uzun vadede bilinen iyimser tutumunu korudu. Ona göre Bitcoin’in önümüzdeki birkaç yıl içinde, muhtemelen yarılanma etkinliğinin gerçekleşmesinin hemen ardından veya 2025’te 100 bin dolara ulaşacak.

Finder’ın fintech uzmanlarından oluşan panelinin Ocak ayı raporunda sunduğu ortalama tahmine göre en büyük kripto para 2025 yılına kadar 77 bin 492 dolara ve 2030 yılına kadar 188 bin 451 dolara ulaşacağı öngörüyorlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar