X

Bu Altcoinler Binance Borsasında Listelenmeyecek! CEO Açıkladı!

Boş umuttan ve bunları yapmaktan vazgeçin. Binance CEO'su CZ açık ve net bir şekilde "listelenmeyecek" altcoinleri açıkladı.
18:45
4 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bir kripto para biriminin Binance borsasında listelenmesi fiyatının hızla değerlenmesi anlamına geliyor. Altcoin yatırımcıları da yüksek kazanç umuduyla, Binance borsasında listelenme ihtimali olan altcoinlere yatırım yapıyor. Ancak Binance CEO’su CZ özellikle Twitter üzerinden yoğun şekilde gelen taleplerden sıkılmış olacak ki kapsamlı bir açıklama yapma ihtiyacı hissetti. Peki hangi tip altcoinler Binance borsasında listelenmeyecek.

Binance Borsası Listeleme

Diğer tüm borsalar gibi Binance borsasının da altcoin listelemelerinde işleyen bir süreci bulunuyor CZ, listeleme süreciyle alakalı onlarca başlık yayınladı. Peki bu başlıklara göre hangi altcoinler listelenemez? Listeleme süreçleri nasıl oluyor? Para ve zaman kaybetmemek için buradaki bilgiler altın değerinde olabilir.

 • Tek başvuru kanalı Binance online başvuru formlarıdır. Başka hiçbir kanaldan listeleme için başvuru alınmıyor.
 • Tüm talep edilen bilgilerin “listeleme başvuru” formuna eksiksiz girilmesi gerekiyor.
 • Başvuru direkt olarak proje kurucusundan gelmek zorunda, Binance herhangi bir sorunda ulaşabileceği en yetkili ismin başvuru sürecini yönetmesini istiyor. Her 100 başvurudan 98’ine hiçbir şekilde dönüş yapılmıyor.
 • Projenin hangi aşamada olduğu, ilerleme durumuyla alakalı haftalık veya aylık olarak raporlama yapılması ve toplulukla paylaşılması gerekiyor. Sık aralıklarla topluluğunu bilgilendirmeyen ve geçen zamana rağmen ilerleme kaydetmeyen projelerin listeleme talepleri olumlu karşılanmıyor.
 • Listelenecek token/coin’in aktif adres sayısı ve işlem hacmi yani kullanıcı tabanını büyütme verileri yakından inceleniyor.

Bu Altcoinler Listelenmeyecek

Özellikle sosyal medya üzerinden spam yaparak listeleme taleplerini ileten kullanıcılar aslında projelerine zarar veriyor. Bu direkt CZ tarafından bu şekilde ifade edildi. Eğer yatırım yaptığınız projede, size sürekli olarak borsalarda listeleme için talep mentionları atmanızı istiyorlarsa. Yatırım yaptığınız altcoin bir spam ordusundan öteye gitmiyorsa. Çok büyük ihtimalle bu yatırım size para kaybettirecektir.

CZ nelerin yapılmaması gerektiğini şöyle açılıyor;

 • Başvuru durumuyla alakalı güncellemeler talep etmeyin. İhtiyaç duyulduğu taktirde ekip zaten ulaşacaktır. Nitekim başvuruların %98’ine hiç dönüş yapma ihtiyacı bile duyulmuyor.
 • Muhatap istemeyin, potansiyel rüşvet girişimlerini engellemek için Binance bu konuya fazlasıyla dikkat ediyor.
 • Teknik incelemenizi CZ’ye göndermeyin.
 • Twitter üzerinden listeleme taleplerini göndermeyin.
 • Bazı başvurular kara listeye alınıyor ve listeleme ihtimali tamamen ortadan kalkıyor. Spam bu kara listeye alınmanın bir gerekçesi olabilir.
 • Listeleme resmi olarak Binance tarafından duyurulur. Eğer öncesinde bir altcoinin listeleneceğini duyuyorsanız bu büyük ihtimalle yalandır. Binance bu konuda çok katı bir gizlilik sözleşmesi imzalatıyor.

CZ bu konuda tam olarak şunu söylüyor;

Binance ile “ortaklık” veya “listeleme anlaşmaları” olduğunu iddia eden herkesin yalan söylediğinden veya bizimle olan anlaşmasını ihlal ettiğinden oldukça emin olabilirsiniz. Eğer anlaşmaya uymazlarsa listeleme iptal edilir ve listeleme yapılmaz”.

Yani CZ ile fotoğraf çekinmek veya söylentiler yaymak listelemeye bir fayda sağlamıyor. Hatta negatif etki ediyor. Sürekli Binance borsasında listeleneceği söylenen bir altcoin (proje yetkilileri ve sosyal medya ekipleri tarafından gizli/açık söylenen) büyük ihtimalle listelenmeyecektir.

 • FUD ve Binance hakkında karalama yaparak listelenmeye çalışanlar kara listeleye alınıyor.

Tüm bunlara bakarak yatırım yaptığınız projenin Binance borsasında listelenip listelenmeyeceğini anlayabilirsiniz. CZ çok net biçimde hiçbir işe yaramayan, fayda üretmeyen projelerin asla platforma dahil edilmeyeceğini açıklıyor. Twitter ana sayfanızı kontrol edin, buradaki tanımlara uyan çok sayıda altcoin göreceksiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar