X


BTT Coin İsim Değişikliği! BTTC Fiyatı Bu Gelişmeyle Artar Mı?

BTTC nedir? BTT tokeni olan yatırımcıların ne yapması gerekiyor?
20:00
19 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Borsalarda BTT için işlem çiftleri kaldırılıyor. İsim değişikliğinden dolayı işlemleri kapatılan BTT neden böyle bir şey yapıyor? BitTorrent yatırımcıları Aralık ayında gelen mainnet duyurusuyla %50 artış göstermişti. Bu güncelleme elbette birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. İsim değişikliği de bunlardan biridir.

BTT Coin Nedir?

Peer-to-peer (P2P) dosya paylaşım ağı BitTorrent, 2001 yılında piyasaya sürüldüğünde çevrimiçi korsanlıkta kullanımıyla ün kazandı. Ancak 2018’de TRON blockchain kurucusu Justin Sun tarafından satın alınmasından bu yana, merkezi olmayan geliştiriciler için dosya depolama sağlamaya odaklandı. BTT tokeni, 2019’un başlarında TRON blockchain’inde piyasaya sürüldü ve 2021 yılında ciddi fiyatlamalar yaptı.

BitTorrent, 90 milyondan fazla aktif kullanıcısı ve 2 milyardan fazla yazılım istemcisinden oluşan kurulu tabanıyla dünyanın en büyük P2P dosya paylaşım ağlarından biridir. Protokol, 2001 yılında bilgisayar programcısı Bram Cohen tarafından, merkezi bir sunucuya ihtiyaç duymadan kullanıcılar arasında büyük dosyaların transferini kolaylaştırmak için icat edildi. Cohen, 2017 yılında kripto para projesi olan Chia’yı (XCH) başlatmak için BitTorrent Inc.’den ayrıldı. TRON, BitTorrent’i satın aldığında, işlemleri teşvik etmek için BTT yardımcı programı tokeni tanıtıldı.

Toplam 990 milyar BTT token arzı yayınlandı ve aşağıdaki şekilde dağıtıldı:

  • %6 Halka Açık Satış
  • %2 Özel Satış
  • %9 Tohum Satışı
  • %10,1 Altı yıl boyunca dağıtılacak Tron airdrop’u
  • %10 BitTorrent protokolü airdrop’ları için
  • %19 BitTorrent ekibi ve BitTorrent Vakfı için
  • %20 TRON Vakfı
  • %19,9 BitTorrent ekosistemi için
  • %4 Ortaklar için

BTT Coin İsim Değişikliği

12 Aralık’ta BitTorrent Chain (BTTC) ana ağı yayına girdi. BTTC, işlemleri doğrulamak için hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizmasını kullanan ve akıllı sözleşmeleri ölçeklendirmek için yan zincirleri kullanan bir zincirler arası birlikte çalışabilirlik protokolüdür. Ethereum, TRON ve Binance Akıllı Zincir (BSC) ağları ile birlikte çalışabilirliği sağlar ve gelecekte daha fazla blok zinciri için destek eklemeyi planlıyor.

BTTC lansmanı, BTT Token‘ın yeniden adlandırılmasını da içeriyordu. Önceki BTT tokenleri, 1:1.000 oranında yeni jetonlarla değiştirildi ve toplam arz, yazının yazıldığı sırada (19 Ocak) yaklaşık 2.45 milyar dolar olan mevcut piyasa değeri korunarak 990 trilyona çıkarıldı. Eski tokenler bir süre kullanımda kalacak ve BTTOLD olarak yeniden adlandırıldı. Bu gelişme daha önce duyurulduğu ve fiyatı %50 oranında artırdığı için 21 Ocak itibariyle kayda değer bir artış beklenmiyor. Ancak yeni listelemelerde fiyat volatilitesinin artabileceğini de göz ardı etmeyin.

BTTC Ne Zaman Dağıtılacak?

Binance, tüm eski BTT bakiyelerini hesaplardan düşecek ve ismi BTTC olarak değiştirilen yeni BTT’nin dağıtımına 1 BTT (Eski) = 1.000 BTTC oranında başlayacaktır.

Binance kripto para borsasının tüm dağıtımları 20 Ocak tarihi bitimine kadar tamamlamayı planlıyor. Ardından 21 Ocak sabah 7:00 itibariyle yatırımcılar USDT, USDC ve TRY paritelerinde işlem yapmaya devam edebilecek. Diğer paritelerin de en kısa süre içinde aktifleştirilmesi bekleniyor. Elinde BTTOLD tokeni olanlar ise Binance üzerinden 1:1.000 dönüştürme işlemini yapabilecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar