X


BTCTürk’te Olağan Dışı Düşüşlerin Sebepleri Neler? Derinlemesine Analiz

18:00
12 Mayıs 2016

Türkiye Bitcoin piyasalarında genellikle fiyatlar uluslararası borsaların biraz üzerinde seyreder. Bunun nedeni yurt dışından Bitcoin getirmenin hem maliyetli hem de zaman alan bir süreç olmasıdır. Bu durum uzun süredir bilinen ve piyasanın doğal olarak ortaya koyduğu bir gerçektir. BTCTürk’ün diğer yurt dışı borsalara göre yaklaşık 40 ila 50 TL gibi bir farkla yüksek olması normal karşılanabilir.

Uzun bir süredir Türk piyasaları bu şekilde hareket ederken, son bir kaç ayda olağan dışı bir fiyat düşüşü gözlemliyoruz, Bitcoin uluslararası piyasalarda 1300 TL gibi bir fiyatla işlem görürken, aynı anda BTCTürk’te 1200 TL’nin altına dahi düşüş yaşandığını gördük. Bu fiyat düşüşünün ve Türk piyasasındaki genel dengenin bozulmasının Nisan ayının ilk haftasına tekabül ettiğini belirtmek isterim.

Bu konunun üzerine gidip bu olağan dışı hareketlerin nedenini araştırdığımda ilginç bir ilişki ile karşılaştım ve daha kolay anlaşılması açısından aşağıda göreceğiniz gibi iki faklı görsel hazırladım.

Görselin ilki son iki ay içerisinde BTCTürk’te yapılan işlemlerin fiyat grafiğini veriyor. İkincisi ise BTCTürk borsasının cold storege’nın (içerisinde kullanıcıların Bitcoin’lerinin bulunduğu cüzdanın) son iki aylık giriş çıkışlarını gösteriyor.

Grafiklerde özellikle kırmızı oklarla belirtilen tarihlere bakalım.

  • Birinci görselde 7 Nisan’da düşüşün başladığı görülebilir, diğer grafikte ise 7 Nisan’dan itibaren BTCTürk’e yüklü miktarda Bitcoin girişi yapılmaya başlandığı anlaşılabilir. Yaklaşık 1000 BTC’nin kademeli olarak BTCTürk’e girdiği bu tarihten sonra, tam olarak ortalık karışmaya başlıyor.
  • 7 Nisan’dan sonraki günlerde fiyat gittikçe düşerken borsaya da yüklü miktarda BTC giriyor. BTCTürk’teki Bitcoin miktarı kademeli olarak 2500 seviyelerinden 3350 seviyelerine çıkıyor.
  • 20 – 25 Nisan arasında ise borsadaki Bitcoin’ler azalmaya başlarken fiyatın da tırmanmaya başladığını görmekteyiz.
  • Hemen ertesi gün ise 26 Nisan’da ikinci grafikten yaklaşık 700 BTC’nin bir anda borsanın hesabına yattığını görüyoruz. İlk grafiğe bakıldığında bu tarihte tam bir yıkım yaşandığı ve fiyatın (uluslararası borsalarda düşüş olmamasına rağmen) 1100 TL’lere kadar düştüğü görülebilir.
  • Son bölümde ise 5 Mayıs’tan sonra borsa hesabındaki Bitcoin’ler azalırken, Bitcoin fiyatının tekrar tırmanmaya başladığını görmekteyiz.

btcturk1

cold1

Yukarıdaki bulgulardan bazı sonuçlara ulaşabilir ve tahmin yapabiliriz;

1- Bu tarihler arasında BTCTürk’e yüklü miktarda Bitcoin girmiştir.

2- Fiyata bakılmaksınız acil bir şekilde TL’ye geçilmek istenmiştir.

3- Bu tarihler arasındaki yüklü miktarlardaki bu girişlerde, uluslararası borsalar referans alınmadan işlem yapıldığı görülüyor. Buradan da satış yapan kişi/kişilerin kripto para piyasalarına uzak olduğu söylenebilir, ya da acil olarak satış yapılması gerekiyor olabilir.

4- BTCTürk borsasında 5 Mayıs’tan sonra normale dönüş yaşandığını söyleyebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar