X


BTC’lerin %60’ı Bir Yıldan Uzun Süredir Hareket Etmiyor

Yapılan son açıklamalara göre, Bitcoin’lerin çoğunluğu 1 yıldan uzun süredir hareket etmiyor.
15:00
2 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Elde edilen son verilere göre, dolaşımdaki toplam Bitcoin miktarının (BTC) %60’ından fazlası bir yıldan uzun süredir hareket etmediği ve yatırımcıların sahip oldukları Bitcoin’i elinde tutmayı tercih ettikleri belirtiliyor.

Bitcoin ağ etkinliği hakkında açıklamalar yapan Rhytm’in 2 Aralık’ta Twitter üzerinden paylaştığı veriler dolaşımdaki Bitcoin’lerin çoğunluğunun 1 yıldan uzun süredir hareket etmediğini ortaya koyuyor.

Yatırımcılar Risk Almıyor

Madencilikle elde edilen 18.08 milyon Bitcoin yani yaklaşık olarak 11.58 milyon dolar değerindeki BTC 2018’den beri aynı cüzdanlarda yer alıyor. Bu da dolaşımdaki BTC’nin %64’ünü oluşturuyor.

2019 yılında yaşanan yüksek fiyat dalgalanmalarını işaret eden ve Bitcoin’leri ellerinde tutan kişilerin mantıklı bir şey yapmadıklarını dile getiren Rhytm, “Hodl yapmayı tercih etmek delilik.” ifadelerini kullanıyor.

Verilere göre, toplam arzın deyim yerindeyse Bicoin’lerin uyuyan yüzdesinin son yıllarda keskin bir artış yaşadığı görülüyor.

Zor Para Zihniyeti

Bahsi geçen durum aslında Bitcoin’in “zor para” özelliğine uyuyor. Zor para, merkezi bir otoritenin manipüle edemeyeceği sabit bir arz ve emisyon programı olan para birimi olarak tanımlanabilir.

Bilindiği gibi zor para özelliğini Bitcoin savunucuları uzun zamandır geleneksel para birimlerinin “kolay para” olduğunu ifade ediyor.

Bunun yanında Twitter üzerinden Ağustos ayında paylaşılan yeni göstergelere göre, tüm Bitcoin adreslerinin yaklaşık olarak %2’si dolaşımdaki bütün Bitcoin miktarının yaklaşık %80’ini kontrol ediyor. Konuyla ilgili verilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar