X


BTC Yarılanmasıyla İlgili Fiyat Tahminleri Gelmeye Devam Ediyor

Yarılanma fiyatları etkileyecek mi?
16:00
2 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre Bitcoin’de 2020 yılında yaşanacak olan madencilik ödül yarılanması ile ilgili farklı fiyat tahminleri gelmeye devam ediyor. Yaptığı son açıklamalarda bir analist yarılanmanın fiyatı beklendiği gibi etkilemeyeceğini ifade ediyor.

Dijital varlık fonu Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Jason Williams 1 Aralık’ta paylaştığı bir tweet gönderisi ile diğer analistlerden farklı olarak önümüzdeki Mayıs’ta yalanacak yarılanma sonucunda piyasanın beklendiği gibi bir hareketlenme yaşamayacağını dile getirdi.

Yarılanma Bir “Olay” Değil

Williams görüşünü, “Mayıs 2020’de yaşanacak olan yarılanma BTC fiyatına bir şey yapmaz. Bu bir olay olmayacak.” sözleriyle özetledi.

Bilindiği gibi Bitcoin’in blok ödülünün yarılanması, madencilere ödenen BTC miktarını 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düşürecek. Genel piyasa görüşüne göre bu durumun boğa piyasası için bir katalizör olması bekleniyor. Bunun yanında analistler yarılanmanın gerçekleşmesinden önce ve sonra artış bekleyenler olarak da ikiye ayrılıyor.

Aynı zamanda bir istatistikçi olan Willy Woo‘nun iki hafta önce belirttiği gibi, Bitcoin’in şu anki durumu diğer iki yarılanma öncesi durum ile tam tersi bir durum oluşturuyor. Woo 2020 yılının Bitcoin için benzersiz bir yıl olacağını ifade ediyor.

Bunun yanında madencilik devi Bitmain’in CEO’su Jihan Wu gibi diğerleri de Williams’ın heyecanı düşük bu düşüncelerini paylaşıyor. Wu’nun açıklamalarını bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Bu Sefer Farklı Mı Olacak?

Yarılanmanın etkisini etkileyebilecek çok sayıda faktör, şu an için küçük olan piyasa katılımcıları grubunda da anlaşmazlıklara yol açtı. Bitcoin savunuculuğu ile tanınan Morgan Creek Digital kurucu ortağı olan Anthony Pompliano, fiyatın 7.200 dolar olduğu dönemde Bitcoin’in henüz yarılanmadan  faydalanmadığını dile getirmişti.

Bunun yanında Plan B de yarılanmanın daha önceki gibi büyük etkiler yaratmayacağını düşünen analistler arasında yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar