X


Güney Afrika MB Yeni Kripto Para Regülasyonları Getirecek!

Güney Afrika Merkez Bankası yeni kripto para regülasyonları belirleyecek.
18:00
2 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para birimleri ve özellikle Bitcoin (BTC) genişleyip yayılmaya devam ettikçe, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin kripto para birimlerine olan tutumları da değişmeye başladı.

Afrika’nın Kripto Para Topluluğunda Önemi

Özellikle Twitter CEO’su Jack Dorsey‘in de son günlerde en çok gittiği ve kripto para toplantıları yaptığı ülkelerden birisi olan Güney Afrika, Afrika içerisinde en çok kripto para kullanılan konumlardan birisi olarak biliniyor. Ülkenin merkez bankası SARB, yeni ortaya atılan bir habere göre kripto para birimlerine yönelik daha kapsamlı bir çalışma yapacak ve regülasyonlar hazırlayacak.

Yerel haber kaynağı Business Report’un 2 Aralık tarihinde aktardığı haberde, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Kuben Naidoo‘nun önümüzdeki aylarda kripto para borsalarına bankacılık hizmetleri vermeyi durdurmayı planladığı belirtilmekte. Naidoo yeni regülasyonların 2020 yılının ilk çeyreğinde uygulanacağını ve bu konuda 5 yıllık bir çalışma yaptıklarını da ifade etti.

Güney Afrika’nın regülasyonlarla elde etmeye çalıştığı şeyin ise kullanıcıların sermaye ve para kontrollerinden kaçmasını engellemek olduğu tahmin edilmekte. Güney Afrika içerisindeki yerel kripto para topluluğu bu karara çoktan tepki gösterdi ve Güney Afrika Blockchain Topluluğu konu hakkında yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

”Sarb’ın daha sıkı sermaye kontrolleri amacıyla kripto para birimi kullanımına adeta ‘çökmesi’, oldukça endişe verici bir durum oluşturuyor.”

Bitcoin’in geleceği ve Afrika ilişkisi hakkında daha fazla bilgiyi buradaki haberimizden okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar