reklamı kapat

Bitcoin Fiyatındaki Düşüşün Sebebi Belli Oldu

Analistlere göre yaşanan fiyat çöküşünün sebebi, madencilerin piyasadan çekilmesi.
08:12
25 Haziran 2020

Bitcoin fiyatı PayPal haberleri ile birlikte artış ivmesine geçerek 9.800 dolara kadar yükselmişti. Ancak yazının yayına hazırlandığı sırada yaklaşık olarak %5.34’lük bir artış sergileyen lider kripto para birimi 9.145 dolar bandında işlem görüyordu.

Düşüşün Sebebi

Bitcoin’in 9.800 dolar seviyesinde karşılaştığı reddetmenin sebebi, madencilerin piyasadan çekiliyor olmasına bağlanıyor. Analistlere göre bu durum madencilerin çıkardığı yeni Bitcoin’leri (BTC) satma niyetinde olduklarını gösteriyor.

Bununla birlikte yapılan açıklamalara göre Bitcoin’de düşüş sürebilir. Çünkü madencilerin piyasadan çıkışlarında son birkaç saat içinde artış görülüyor.

Ayrıca Bitcoin’in teknik göstergelerinde görülen bozulmalar sebebiyle de önümüzdeki günlerde zayıflık belirtilerinin yanı sıra düşüş grafiklerinin de görüleceği belirtiliyor. Bitcoin’in 9.800 dolardan 9.100 dolar seviyelerine gerilemesinin de bu zayıflığın bir sonucu olduğu düşünülüyor. Bu fiyat hareketleri Bitcoin’in karşılaştığı direnç seviyelerinde boğaların yeterince güçlü olmadığını da gösteriyor olabilir.

Madencilerin Piyasadan Çekilmesi

Veriler, madencilerin blok ödülü yarılanmasından sonra özellikle son dönemlerde Bitcoin varlıklarının önemli bir kısmını borsalara gönderdiğini gösteriyor. Bu da operasyonel giderlerini finanse etmek için bu token’ları satmayı planladıkları anlamına geliyor.

Blockchain analitik firması CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju konuyla ilgili Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, madencilerin piyasadan çıkışının arttığı dönemlerin hemen ardından Bitcoin’de düşüşlerin geldiğini dile getirdi. CEO konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Madencinin borsalara ne zaman para gönderdiğini biliyorsanız, BTC fiyatının ne zaman düşeceğini tahmin edebilirsiniz. Madencilerin borsalar gönderdiği varlık akışlarına bakıldığında gönderilen BTC miktarı önemli değildir.

Ju’ya göre madencilerin piyasadan çıkışı devam ettikçe düşüş de devam edecek. Bununla birlikte düşüşün devam etmesi ve fiyatın 8.800 doların altını görmesi bazı analistlere göre 7.000 dolarlık seviyenin kapılarını açacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.