reklamı kapat

BTC Direniyor, Cardano Yükseliyor

16 Nisan 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Büyük kripto para borsalarında alım hacimlerinin patlayış yapmasıyla birlikte BTC günün erken saatlerinde 8450 doları gördü. Cardano da %15’lik bir artışla şimşekleri üzerine çekti. Olumlu havayla birlikte piyasa tekrar 300 milyar dolar bandının üzerine çıktı.

2018 kripto paralar için gerçek anlamıyla bir “volatilite” yılı olarak geçiyor. Düşük piyasa değerleriyle dikkat çeken kripto paralar BTC karşısında değer kaybederken, BTC bu yılın en iyi performans gösteren kripto paralarından biri olmayı başardı. Analistlere göre altcoin’lerin BTC karşısında değer kaybetmesinin en önemli sebebi yatırımcıların BTC’ye akın etmesi. “Güvenli liman” olarak görülen BTC, sahip olduğu yüksek volatiliteye rağmen en yüksek likidite, en geniş piyasa, en çok kullanıcı sayısı ve marka değeriyle büyük rağbet görüyor.

Piyasada belirsizlik havası oluştuğunda hem gündelik yatırımcılar hem de uzun vadeli yatırımcılar paralarını yüksek volatiliteye sahip, riskli kripto paralarda tutmaktan imtina ediyor. Dolayısıyla geçtiğimiz 4 ayda Bitcoin ve Ethereum’un başarılı olmasının son derece doğal bir sonuç olduğunu söyleyebiliriz.

Öte yandan piyasada rüzgarın yukarı yönlü esmesiyle bazı kripto paraların sivrildiği görülüyor. Örneğin Cardano, küçük çaplı genel bir düşüşün başladığı şu saatlerde %15’lik artışla 0.24 dolardan işlem görüyor. Cardano BTC karşısında ise %18 değer kazandı. ICON da %10’luk bir artışla hem dolar hem de BTC karşısında değer kazandı. ICON şu saatlerde 2.82 dolardan işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta BTC fiyatı 30 dakika içinde 6900 dolardan 8000’e çıkmıştı. BTC’nin hemen sonrasında bir düzeltme yapması bekleniyordu. Ancak analistlerin bu öngörüsü boşa çıktı ve BTC gün itibariyle 8450 dolara kadar yükseldi.

Haberin yayına hazırlandığı sırada BTC 8080 dolardan işlem görüyor. BTC 8400 dolar bandından uzaklaşmazsa yakın zamanda 9000 dolar seviyesini görebilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.