reklamı kapat

2.2 Milyon Binance Token’i Yakıldı

16 Nisan 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Popüler kripto para borsası Binance kendi kripto parası Binance coin’lerinin bir kısmını yaktı.

“Sevgili Binance’liler,

Whitepaper’ımızda belirtildiği üzere 3. çeyrek için 2,220,314 BNB’nin (yaklaşık 30 milyon dolar) yakım işlemini tamamladık.

Desteğiniz için teşekkürler!”

Söylentileri önceden duyan yatırımcıların pozisyon almasıyla duyurunun hemen öncesinde ve sonrasında BNB değeri düşüş gösterdi. Böylece söz konusu yatırımcılar yaptıkları al-sat sonucu büyük bir kazanç elde etti. Binance tarihinde 3. kez toplu olarak coin yakıldı. Şirketin whitepaper’ında coin yakımıyla ilgili şu ifadeler geçiyor:

“Her çeyrek elde ettiğimiz karın %20’siyle BNB alımı yapıyoruz ve coin’leri yakıyoruz, ta ki tüm BNB’lerin %50’si bize geçene kadar. Tüm geri alım işlemlerini blockchain üzerinden duyuracağız. En nihayetinde 100 milyon BNB yakmış olacağız ve piyasada 100 milyon BNB kalacak.”

18 Ekim 2017’de gerçekleşen ilk coin yakım işlemiyle 986 bin BNB piyasadan silindi. 2. işlemde 1,821,586 BNB yakıldı. 3.’sünde ise yakılan coin miktarı biraz daha arttı ve 2,220,314 BNB tarih oldu.

Olaya bir de yatırımcı gözüyle bakarsak, Binance coin’lerin oldukça avantajlı olduğunu görebiliriz. Ethereum blockchain’indeki ERC 20 protokolüyle üretilen BNB coin’leri yatırımcılara %50 indirim sağlıyor. İndirimden yararlanmak isteyen yatırımcıların borsada yaptığı işlemlerde ödemeleri Binance coin’le yapmayı kabul etmesi gerekiyor. Öte yandan Binance’ın yakın zamanda kendi merkezsiz borsasını kuracağı sık sık dillendirilmeye başlandı. Kurulacak merkezsiz borsada BNB token’lerinin kullanılacağı ve itibari para çiftlerinin de işlem görebileceği ifade ediliyor.

Haberimizin yayına hazırlandığı sırada bir BNB token’i 12.40 dolardan işlem görüyor. Token’lerin toplam piyasa değeri ise 1.4 milyar dolar civarında.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.