reklamı kapat

Samsung Electronics Uluslararası Alanda Blockchain Teknolojisini Kullanacak

16 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Teknoloji devi Samsung uluslararası kargo sevkiyatlarını takip etmek için Blockchain ağını kullanmayı hedefliyor.

Dünyanın en büyük akıllı telefon ve yonga üreticisi olan Samsung Electronics uluslararası alandaki sevkiyatlarının takibini gerçekleştirmek için Blockchain ağını kullanacak. Samsung’un IT Departmanı (SDS) müdürü Song Kwang-woo Bloomberg’e verdiği röportajda “Nakliye işlemlerinin Blockchain altyapısı üzerinden gerçekleştirilmesi maliyetleri yaklaşık %20 oranında azaltacaktır ” dedi.

Kwang-woo ayrıca IT departmanının Samsung Electronics için bir Blockchain projesi geliştirmek için çalıştığını ve bu durumla birlikte Samsung’un da Blockchain teknolojisinin kullanışlılığını test eden uluslararası şirketler arasında yerini aldığını ifade etti.

Ayrıca SDS’in geçmişte lojistik ve deniz yolu kargo taşımacılığı alanında Blockchain teknolojisini uygulamada kanıtlanmış bir tecrübesi bulunuyor. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında SDS, Güney Kore’nin devasa büyüklükteki ithalat ve ihracat kayıtlarını takip etmek amacıyla başlatılan 7 aylık bir projeyi başarıyla sonuçlandırdı. Kwang-woo;

“Bu çekirdek platform sektörde dijital bir dönüşüme katkı sağlayarak endüstriye muazzam bir katkı sağlayacak” dedi.

SDS’in açıklamalarına göre, Samsung’un 2018 yılında Galaxy S9, Note 9 gibi amiral gemilerinin yanında Apple’ın Iphone X amiral gemisine ait OLED ekranları da içeren 488.000 tonluk nakliyat gerçekleştirmesi bekleniyor.

Blockchain teknolojisi, uluslararası kargo sevkiyatlarının takibini sağlaması dışında şirkete daha fazla zaman kazandırabilir. Samsung Electronics’in merkeziyetsiz ağ çalışmaları şu an için henüz çok güçlü sayılmazken SDS ise bir yıl önce kendi Blockchain projesi olan Nexledger’i geliştirerek girişimciler ve işletmeler için dağıtıma sundu.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.