reklamı kapat

Hükümetler Paranızı Bankalara Tekrar Tekrar Nasıl Veriyor

16 Nisan 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Bitcoin, insanların kendi kazandıkları paraları, kendilerinin kontrol edebilmesi için yaratıldı. Şu anda kendi sermayemizin nasıl yönetileceği konusunda gerçek söz sahibi bizler değiliz. Buna en güzel örnek de bankaların bizden sağladığı kazançlarla daha az vergi ödüyor olmalarıdır.

Vergi Mükelleflerini Soymanın Tarihi

Dünyanın her yerinden hükümetler, şirketleri korur. Örneğin, finansal bir kriz meydana geldiğinde başarısız olan işletmeler bu krizden kurtulmak için hükümetlere başvururlar. Otomobil fabrikaları ya da hava yolu şirketleri gibi büyük kuruluşları kurtarmak için verilen fonlar ve krediler işçi sınıfını kurtardığı için halk tarafından daha kolay kabul edilir. Ancak hükümetlerin bankaları kurtarmak için attığı adımlar genel olarak nefretle karşılanır.

Hükümetler, bankaların daha kritik riskler alabilmesi için büyük teşviklerde bulunuyorlar. Çünkü kazancı kendi ellerinde tutarken bir kayıp yaşanırsa bu kaybın vergi mükellefleri tarafından karşılanacağını biliyorlar. Dolayısıyla bankalar da politikacılarla olan dostane ilişkiler sebebiyle muazzam miktarda para kazanırlar. Bu yüzden hükümetler ve bankalar gelen yeni teknolojiyle bankacılık sisteminin ekonomiden temizlenmesinin finansal çöküşe neden olabileceği çağrısında bulunuyorlar.

Bu sürecin en son örneğini ABD’nin 2008 yılında yaptığı banka kurtarma paketinde görebiliriz. 2007’deki yüksek faizli mortgage krizinden sonra büyük Amerikan finans kurumları 2008 yılında iflas etti. Ardından Bush yönetimi bu kurumların çoğunu kurtardı. The Troubled Asset Relief Program (TARP) büyük bankaları, vergi mükelleflerinin yani vatandaşların dolarlarıyla doldurdu.

2008’den önce ABD’nin en büyük banka kurtarma programı ise Finansal Kurumlar Reformu, Kurtarma ve İcra Yasası (FIRREA) idi. Her iki olay da ekonominin hükümet tarafından daha fazla kontrol edilmesine, denetlenmesine ve düzenlenmesine yol açtı.

Kurtarma Paketinden Daha Kötü Ne Olabilir?

Banka kurtarma operasyonları vatandaşlar için yeterince kötü ama insanların kendi paraları üzerinde söz sahibi olmadıklarını anlamalarının daha kötü bir yolu daha var.

Kefalet, son yıllarda ortaya çıkan yeni bir kavram. Bu kavram bankaları kurtarmak için vergi mükellefleri yerine mevduat sahiplerini hedef alıyor. Hükümetler bu yolla daha fazla para basabilir ya da borç alabilirse kefaletlerden kaçınmaya çalışacaktır.

Bunun örneği de ilk kez 2013 yılında Kıbrıs’ta ortaya çıktı. ECB ve IMF ile yapılan 10 milyar avroluk bir kurtarmak anlaşmasının parçası olarak Kıbrıs hükümeti, ülkenin en büyük iki bankasındaki tüm sigortasız mevduatlar üzerinde %48 vergi indirimi yapmayı kabul etti. Bu hamle tüm vatandaşlar üzerinde iz bıraktı. Ayrıca bankalara ve hükümete olan güveni sarstı.

Bitcoin ve Blockchain de tam olarak bu durumların karşısında duran bir sistem olarak ortaya çıktı. Bu yeni para sisteminin amacı, insanların kendi kazandıkları parayı yine kendi istedikleri gibi kontrol altında tutabilmelerine izin vermek.

Kaynak: Bitcoin.com
Kanıt Linki

http://proof.link/rg2Lxefhf

Hash Değeri

86e739db913f45d8984b5845717db35e174a380697e5796616a99d85a384b8c5

Transaction ID

e7f8f3f38472c4e41877e5d6c007aecbe7fa04c70f79a5311509bddfbd168bbc

Transaction Doğrulama

https://chainz.cryptoid.info/ltc/İşbu haber/çeviri COINTURK Markası Sahibi “Blockchain Bilişim Teknolojileri Fin. Dan. ve Tic. A.Ş.” tarafından ilişkili içeriğinin varlığının gün, ay, yıl, saat olarak tespiti ve üçüncü kişilere karşı ispatı bakımından uluslararası koruma için Litecoin Blockchain’inde, Avrupa Birliği’nde eIDAS yasaları, Türkiye’de ise 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre nitelikli elektronik servis hizmet sağlayıcılar nezdinde zaman damgalanmıştır. İçeriği kullanımı ve lisans satın almak için : iletisim@coin-turk.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Litecoin Telif Koruması:

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.