X


Britanya Virjin Adaları Kendi Dijital Parasını Piyasaya Sürecek!

Bir ülke daha kendi kripto parasını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.
21:00
3 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Britanya Virjin Adaları hükümeti yeni ortaya çıkan bir habere göre kendi dijital para birimini piyasaya sürmeye oldukça yaklaştı. Projenin blockchain odaklı start up firması LIFElabs.io ile birlikte hazırlandığı belirtilmekte ve bu durum aslında kripto para sektörü açısından oldukça önemli.

Libra Devletleri Tetikledi

Kripto paraların değeri ve kullanım alanları arttıkça, devletler de bu konuda bir yarışa tutuşmaya başladı. Özellikle Facebook‘un Libra‘yı tanıtmasından hemen sonra başlayan bu yarış, Çin‘in dijital parasının piyasaya sürülecek olması ile birlikte bu yarış iyiden iyiye hız kazandı. Oldukça popüler bir sınır ötesi destinasyon olan Virjin Adaları, bugün BVI Dijital Ekonomi sempozyumuna da ev sahipliği yaptı.

BVI ve LIFElabs.io tarafından söz konusu etkinlikte yapılan duyuruda, hükümet destekli BVI-LIFE isimli kripto para biriminin detayları paylaşıldı. BVI 60 yıla yakın bir süredir ulusal para birimi olarak ABD doları kullandı ve hükümet ABD dolarına 1’e 1 oranında endeksli stablecoin için doğru zamanın geldiğini düşünmekte. LIFElabs.io CEO’su Sanjay Jadhay konu hakkında yaptığı açıklamada bu dijital para birimi ile komisyon ücretlerinin azalacağını, hızın artacağını ve bunun gibi birçok itibari paralarda olmayan özelliğin ortaya çıkacağını ifade etti.

Kendi kripto para birimini piyasaya sürmeyi planlayan ancak çeşitli engellere takılan bir başka ada ülkesi Marshall Adaları da geçtiğimiz haftalarda bunu piyasaya sürmek için son adımları attığını duyurmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar