reklamı kapat

Brave, Reklam İzleyen Kullanıcılara Token Dağıtmaya Başladı!

Kripto para temelli Brave tarayıcısı kullanıcılara reklam izlemeleri karşılığında BAT ödemeye başladı.
10:00
10 Mart 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

BAT token’ının kullanıldığı Brave taratıcısı, Brave Ads Developer Channel Preview programının ikinci fazına girdi. Yani platform üzerinde reklam izlemeyi aktive eden kullanıcılar artık BAT token’larıyla ödüllendirilecek. Brave’in açıklamasına göre yalnızca geliştirici kanalına – tarayıcının daha az stabiliteye sahip deneysel sürümü – dahil olan kullanıcılar reklam izlediği için ödül kazanacak.

BAT Token’ı

Brave düzenlediği ICO’yla fon topladı ve kullanıcılara BAT token’ları dağıttı. JavaScript dilinin ve Mozilla’nın eski CEO’su Brendan Eich’in geliştirdiği tarayıcı, gömülü bir ad blocker programına sahip. Cryptoglobe’un haberine göre aynı zamanda takipçileri bloklamasından mütevellit “gizlilik odaklı”.

Yıl başında Brave, programa kaydolan kullanıcıların karşısına bildirim pop-up’ı olarak çıkan reklamları test etmeyi başladı. Artık kullanıcılar reklamları izleyerek veya reklamlara tıklayarak ödül kazanacak. Brave söz konusu reklam ünitelerinin gelirinin %70’ini kullanıcılara dağıtmayı planlıyor, Eich ise kullanıcıların “BAT token’ları cinsinden bir ayda en az 5 dolar” kazanmasını bekliyor.

Otomatik ayarda kullanıcıların kazandığı token’lar, ziyaret ettikleri web sitelere, harcanan zamana bağlı olarak gönderilecek. Ancak bu parametreler daha sonra değiştirilebilecek ve kullanıcılar belirli bir yayımcıya belirli bir zaman tahsis edebilecek veya token’ları kendine saklayabilecek. Gelecekte token’lar tarayıcının cüzdanından çekilebilecek.

Son olarak Brave’de gömülü bir bahşiş verme özelliği bulunacak. Bu özellik şu anda yalnızca tarayıcının masaüstü sürümünde mevcut olsa da Brave ekibi gelecekte Android ve iOS kullanıcılarını bu özellikle tanıştırmayı planlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.