Basic Attention Token Nedir?

Basic Attention Token (BAT), Türkçe ifadeyle Temel İlgi Token’ı, Blockchain tabanlı bir dijital reklamcılık ağıdır.
09:00
5 Haziran 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Basic Attention Token (BAT), Türkçe ifadeyle Temel İlgi Token’ı, Blockchain tabanlı bir dijital reklamcılık ağı. JavaScript’in yaratıcısı Brendan Eich projenin başındaki isim. Eich aynı zamanda Mozilla ve Firefox’un da kurucularından. Founders Fund, Foundation Capital, Propel Venture Partners, Pantera Capital, DCG, Danhua Capital ve Huiyin Blockchain Venture gibi birçok şirket projeyi fonluyor.

BAT Token Nedir?

Birçok sorunu dikkate alan BAT ekibi yeni bir çözüm geliştirdi: Brave + Basic Attention Token. Brave zararlı reklamların engellendiği ve yayımcıların para ödülü kazandığı bir tarayıcı. BAT platformu Brave’le koordineli olarak çalışıyor.

BAT Token Kazanma

Kazanç, kullanıcının ilgisine göre belirleniyor. Brave tarayıcısı kullanıcının nerede zaman harcadığını takip ederek yayımcıları BAT token’ıyla ödüllendiriyor. Aracılar devreden çıktığı için kazanç artıyor, kullanıcılar ilgi alanlarına göre reklamlarla karşılaşıyor ve reklamcılar yaptıkları harcamayla ilgili daha kapsamlı bilgilere erişebiliyor.

Basic Attention Token Yorum

Açık-kaynaklı, şeffaf, merkezsiz ve etkili; Basic Attention Token’ı özetleyen dört kelime olarak yorumlanabilir. Platform yayımcılar, reklamcılar ve kullanıcılar arasında değiş tokuş edilebilen yeni bir token’a dayalı işliyor ve dijital reklamcılığın verimliliğini artırmayı amaçlıyor.

BAT Coin Haber

BAT Coin haber siteleri için oldukça önemli bir işleve sahip. Platform ekibi işe dijital reklamcılık sektörünün problemlerini iyi bir şekilde tespit etti. Dijital reklamcılıkta devreye aracıların, takipçilerin ve dolandırıcıların girdiğini tespit etti. Kullanıcılar açısından en büyük sorun telefon verilerinin önemli bir kısmının reklamlar ve takipçiler için kullanılması ve bunun para ve şarj kaybına sebep olmasıydı. Haber ve içerik yayımcıların kanayan yarası Google ve Facebook gibi devlerin piyasayı hakimiyeti altına almasına ek olarak gelirlerin %66 oranında düşmesiydi. Reklamcıların ise tam olarak neye ödeme yaptığına dair sağlıklı bir bilgiye erişimi yoktu. Bu noktada devreye BAT projesi giriyor.

Basic Attention Token Grafik

BAT yazımızın hazırlandığı sırada 0,22 dolardan işlem görüyor. Basic Attention Token market cap yani 327 milyon dolarlık piyasa değeriyle BAT coinmarketcap kripto paralar listesinin 31. sırasında yer alıyor. 1,5 milyar BAT token’ının 1,4 milyarı an itibariyle dolaşımda.

Aşağıdaki Basic Attention Token grafiğinden görebileceğiniz gibi BAT kripto para grafik görselinde tüm zamanların rekoru 2018 başı itibariyle 0,80 USD olarak kaydedilmiş.

Basic Attention Token Nasıl Alınır?

İşlem hacmiyle öne çıkan Binance borsasından Basic Attention Token borsalarda işlem gören kısa ismiyle BAT Token temin edebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar