reklamı kapat

Malta Neden Blockchain Adası Olarak Anılıyor?

Blockchain teknolojisine ve kripto paralara yönelik proaktif yaklaşımı sayesinde küçük bir Avrupa ülkesi olan Malta artık Blockchain adası olarak anılıyor.
17:00
2 Ekim 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Hükümetlerin kripto paralar konusunda kararsız kaldığı hatta şüpheyle yaklaştığı bir dönemde küçük bir Avrupa ülkesi bu yeni teknolojiyi her geçen gün daha fazla benimsiyor. 3 büyük 2 küçük adadan oluşan ve toplamda 312 kilometre kare yüzölçümüne sahip olan Malta, nasıl oldu da bir anda Blockchain adası olarak anılır hale geldi?

Toplam nüfusu sadece 437 bin olan Malta, attığı adımlarla dünyanın dört bir yanındaki kripto para platformlarını ve girişimcilerini cezbetmeye devam ediyor. Öyle ki bu yıl Malta hükümeti ilk resmi Blockchain etkinliğini gerçekleştirecek. 1-2 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilmesi beklenen Delta Summit’e yaklaşık 1.500 kişinin katılması bekleniyor. Ayrıca Binance’in CEO’su Changpeng Zhao ve Tim Draper da etkinlikte konuşma yapacak isimler arasında. Malta Başbakanı Joseph Muscat ise Blockchain teknolojisine ve kripto paralara yönelik olumlu söylemleriyle sık sık gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde 73. BM Genel Kurulu’nda konuşan Muscat kripto paralara da değinmişti.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance ve OKEX faaliyetlerini Malta’ya taşıma kararı almıştı. Faaliyetlerine Malta’da devam edecek olan şirketler arasında Berlin merkezli Blockchain platformu Netfund, The Abyss ve Tron da yer alıyor. Bu büyük şirketlerin Malta’ya taşınma kararı almasında hükümetin şeffaf ve proaktif yaklaşımı büyük ölçüde etkili oldu. Malta’nın kripto paralara ve Blockchain teknolojisine yönelik yasa tasarısının Delta Summit’le eş zamanlı olarak yılın dördüncü çeyreğinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Hükümetin kripto para sektörüne yönelik olumlu bakış açısı aslında en çok Malta’ya fayda sağlıyor. Öyle ki Binance’in yıllar içinde Malta’da 200 yeni iş imkanı sunması bekleniyor. Malta’ya taşınma kararı alan diğer şirketleri de göz önünde bulundurduğumuzda bu durum Avrupa’nın en düşük işsizlik oranına sahip ülkesinde daha fazla istihdam olanağı yaratabilir. Binance yılın ilk çeyreğinde 200 milyon dolar kâr elde etmişti.  Dünya Bankası verilerine göre yüksek gelir gurubundaki ülkeler arasında yer alan Malta’nın kişi başına düşen GSMH’si ise 31.850 dolar seviyesinde. Bu büyük şirketler sadece faaliyetlerini değil sermayelerini de Malta’ya taşıyacaklar.

Malta’nın çabaları sadece kripto para şirketlerini ülkeye çekip sermaye girişi sağlamaya yönelik değil. Malta hükümeti ekonomiyi inovasyonla canlandırma konusunda oldukça istekli davranıyor. Bu nedenle bu küçük Avrupa ülkesinin “Blockchain adası” olarak anılması oldukça normal karşılanmalı.

Kaynak: Cryptodaily.co.uk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.