reklamı kapat

BitGrail Mahkeme Kararıyla Kapatıldı

4 Mayıs 2018
  • S. GüvençliS. Güvençli

Geçtiğimiz günlerde hack’lenen İtalyan kripto para borsası BitGrail, 2 Mayıs Çarşamba günü Twitter hesabından yaptığı bir açıklamayla kısa bir süre kapalı kalacağını, ancak bu durumun geçici olduğunu duyurdu.

BitGrail yetkilileri, internet sitelerinden yaptıkları açıklamada bu ani müdahaleye itiraz ettiklerini bildirdi. Yayımladıkları metinde borsanın kapanmasının nedenlerini şöyle açıkladılar:

Bu sabah tekrar açılmış olmasına rağmen Bitgrail’in Floransa mahkemesi tarafından derhal kapatılması emredildi. Mahkeme davayı bir sonuca bağlayana kadar bu karar geçerliliğini koruyacak. Sonuç 16 Mayıs 2018’de yapılacak duruşmada açıklanacak. Biz geçici kapatma kararına katılmasak da yasalara olan saygımızdan dolayı tüm BitGrail işlemlerini derhal askıya aldığımızı üzüntüyle kamuoyunun bilgisine sunarız.

8 Şubat 2018’de İtalyan borsasındaki 17 milyon Nano’nun (bugün itibariyle 136 milyon dolar değerinde) ortadan kaybolduğu anlaşıldı. Bu kayıp Nano geliştiricileri ile BitGrail’in yöneticisi Francesco “Bombacı” Firano arasında birtakım tartışmalara neden oldu. Geliştiriciler Firano’nun kaybı karşılayabilmek için Nano defterinin değiştirilmesini talep ettiğini açıkladı. Ancak Firano’nun bu isteği reddedildi.

Bunun yanında hack’lenmenin neden kaynaklandığı bulunamadı. Hatanın BitGrail’deki düşük güvenlik düzeyi veya Nano Blockchain’indeki bir sorundan kaynaklandığı düşünülüyor. Ancak BitGrail’in Mart ortasında yaptığı açıklamada, kimse dava açmadığı sürece herkesin parasının iade edileceği belirtildi.

Nisan başında ise ABD’de Nano geliştiricilerine (core ekibi) karşı toplu bir dava açıldı. İddiaya göre Nano core ekibi kayıtsız menkul kıymetleri yasa dışı yollarla satıyor ve BitGrail kripto para borsasının yanlış tanıtılmasına neden oluyordu. Davada kayba uğrayan kullanıcıların paralarının ödenmesi için hard fork’a gidilmesi talep ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.