reklamı kapat

Goldman Sachs: Bitcoin Dolandırıcılık Değil

4 Mayıs 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

New York Times’ın 2 Mayıs tarihli haberine göre Goldman Sachs, Bitcoin’in bir dolandırıcılık olmadığını ifade etti ve kripto paralarla ilgili planlarını açıkladı.

Goldman Sachs, kripto para işlemlerine başlamadan önce Bitcoin ile ilgili çeşitli sözleşmeler sunacak. Yatırım bankacılığı sektörünün devi olarak anılan Goldman Sachs’ın yaptığı bu hamle bankayı Wall Street’teki rakiplerinden bir adım öne çıkaracak.

Banka yöneticilerinden Rana Yared, aldıkları bu kararın arkasında müşteri baskılarının büyük rol oynadığını, “Bir müşterimizin, ‘Bitcoin ya da Bitcoin vadeli sözleşmelerini yatırım olarak tutmak istiyorum. Çünkü bunların alternatif bir değer saklama aracı olduğunu düşünüyorum.’ demesiyle bu fikir ortaya çıktı.” sözleriyle ifade ediyor. Yared sözlerine şunları ekliyor:

Bu bizim anlamadığımız yeni bir risk değil. Sadece daha dikkatli olmamız gereken yüksek bir risk.

Ayrıca rakipleri JP Morgan’ın CEO’su Jamie Dimon’ın Bitcoin’e yaptığı kötü eleştirilere karşılık Yared, “Goldman Sachs olarak Bitcoin’in bir dolandırıcılık olduğunu düşünmüyoruz.” yorumunda bulunuyor.

Bunların yanı sıra Aralık 2017’de Goldman Sachs CEO’su Lloyd Blankfein Bitcoin’in “kendisi için” uygun olmadığını açıklamıştı. Yared de bankanın “Bitcoin destekçisi” olduğu söylentilerine karşı çıkıyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

Bir sabah uyandığımda Bitcoin’in dünyaya hükmedeceğine inanmaya başladım diyemem. Bitcoin ile ilgilenen herkes kendince bir kuşku duyar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.