X


BitConnect Olayında SEC 5 Kişiye Daha Dava Açtı

Ortaya çıkan son bilgilere göre SEC, BitConnect olayı ile bağlantılı olduğu düşünülen dördü girişimci beş kişiye dava açtı. 
08:25
29 Mayıs 2021

Elde edilen son bilgilere göre Bitconnect olayı ile ilgili beş kişiye karşı Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından hukuk davası açıldı. BitConnect, düzenleyici uyarıları ve dolandırıcılık iddialarının ardından 2018’de ana lending platformu operasyonlarını durdurmuştu.

SEC’in Kamu Davası

SEC web sitesinde yayınlanan bir basın açıklamasına göre Bitconnect, bireylere kayıt dışı menkul kıymet teklifleri sunmak yoluyla yatırımcılardan 2 milyar doların üzerinde fon toplanmasına katkıda bulundu. SEC’in şikayeti ise dava açılan beş kişiden dördünün girişimci olduğunu ve platformun lending programının bir parçası olarak menkul kıymetleri, kayıtlı brokerlar olmadan ve menkul kıymetleri SEC’e kaydetmeden teklif edip sattığını iddia ediyor. Şikayet, destekçilerin fon talep etme başarılarına göre komisyon aldıklarını belirtiyor.

Buna ek olarak hakkında şikayette bulunulan beşinci kişinin, BitConnect ile organizatörler arasında bir bağlantı olarak yer aldığı iddia ediliyor. Bu kişisinin etkinliklerde ve konferanslarda şirket temsilcisi olarak bulunduğu, kayıt dışı teklif ve satışlara yardım ve yataklık etmek ile suçlandığı da belirtiliyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

BitConnect Olayı

İlk olarak 2016 yılında piyasaya sürülen platform, BitConnect Coin (BCC) ile paralel olarak; şirket sözde bir işlem botundan yararlandı ve kullanıcılara günlük hesaplanan faizle yüksek getiri teklif etti. Ertesi yıl, Birleşik Krallık hükümet organları BitConnect’in meşruiyetini doğrulamasını talep etti ve 2018 yılına kadar ABD’de artan hükümet baskısının ardından operasyonlar kapanmaya başladı.

BitConnect Coin, yaklaşık 500 dolarlık rekor seviyeyi gördü ve kapanmanın ardından hemen %90’ın üzerine düştü. Devlet menkul kıymetler bölümleri kapanmadan hemen önce BitConnect’in bir Ponzi planı olduğu ve BitConnect‘in kendi eyaletlerinde menkul kıymet satmak için kayıtlı olmadığı iddiaları da dahil olmak üzere baskı uygulamaya başlamıştı. Birkaç hafta içinde BitConnect’in varlıkları geçici bir kısıtlama emrinin ardından donduruldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar