X

Bitcoin Caiz Mi?

Bitcoin caiz mi?
22:30
28 Mayıs 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son dönemde yakaladığı sert yükseliş ile yediyen yetmişe herkesin diline düştü. Bitcoin’in bu yükselişi her kulvardan farklı yatırımcıları çekti. Türkiye’de kripto paralara ve Bitcoin’e olan yoğun ilgi de yatırımcıların özellikle bir konuyu merak etmesine neden oldu. Bitcoin’in caiz olup olmadığı ve Bitcoin yatırımı yapmanın dini açıdan eksileri, son dönemde birçok yatırımcı tarafından merak ediliyor. Peki Bitcoin caiz mi?

Aslında Alo Fetva – 190 hattı tarafından bu konuya yanıt verildi. İstanbul Müftülüğü bünyesinde çalışan ve vatandaşların dini sorular sorduğu Alo Fetva’nın cevabı, Bitcoin’in caiz olmadığı yönünde. Diyanet’e bağlı birim tarafından yapılan açıklamada, başta lider kripto para birimi Bitcoin olmak üzere bunun gibi kripto paraların alım satımının uygun olmadığı vurgulanıyor. Diyanet, “kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibarıyla kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir” ifadesi ile aslında kripto paraların kaynağının belli olmadığına vurgu yapıyor.

Diyanet açıklamasına göre önemli olan konu, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin Nereden Alınır?

Lider kripto para birimi Bitcoin, farklı kripto para borsalarından veya direkt kişilerden alınabilir. Kişilerden alım yaparken birçok sorun yaşanması mümkün iken kripto para borsalarından alım yaparken doğru borsanın seçilmesi durumunda sorunlar ortadan kalkabilir. Kripto para borsaları arasında özellikle Binance’in hem güvenlik hem de likidite açısından ön planda olduğu biliniyor. Binance kripto para borsasına üye olduktan sonra ise hem itibari paralar hem de başka kripto paralar ile BTC alınabilir.

Bitcoin hangi bankalardan alınır?

Bitcoin direkt olarak bankalardan henüz alınamıyor. Bunun yerine banka hesabınızdan Binance gibi kripto para borsalarına itibari para göndererek Bitcoin almak mümkün. Binance‘e üye olduktan sonra istediğiniz kripto parayı alabilir ve kripto para alım satımına başlayabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar