Bitcoin’in Maksimum 21 Milyonluk Arzının, Yüzde 90’ı Çıkarıldı!

Bitcoin'de 2140 yılında tamamen tamamalanacak toplam arzın, %90'ı çıkarıldı.
13:00
13 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Clark Moody Bitcoin Dashboard’dan alınan verilere göre, Bitcoin‘in maksimum 21 milyonluk arzının, %90’ı çıkarıldı.

Toplam Bitcoin Arzının %90’ı Çıkarıldı

Günün erken saatlerinde elde edilen verilere göre, Bitcoin’in toplam arzının %90’ı (18 milyon küsür adet) çıkarılmış durumda. Kalan %10’luk arzın tamamı da, 119 yılda çıkarılacak. Son Bitcoin’in çıkarılacağı tarih ise, 2140 yılı olacak. 2140 yılında son Bitcoin’in de çıkarılması ile, Bitcoin arzı maksimum seviyesine ulaşarak tamamlanmış olacak.

Piyasada Arz Şoku Oluşabilir mi?

Kripto varlıklar, 2020 yılındaki yüksek fiyat performansları ile birlikte çok sayıda bireysel ve kurumsal yatırımcının dikkatini çekti. Lider kripto para birimi Bitcoin’in yakaladığı yukarı yönlü ivmenin ardından, piyasaya kurumsal yatırımcılar da dahil olmaya başladı. Burada MicroStrategy, Tesla ve Square Bitcoin’e en yüksek miktarlarda yatırım yapan kurumsal şirketler oldu. Kurumsal şirketlerin, arzı 21 milyon ile sınırlı bir kripto varlıktan bu derece yüksek adetlerde almaları, akıllara birtakım soru işaretlerini getirdi. İleride bir arz şoku yaşanabilir mi?

Konuya ilişkin uzman isimler, mevcut durumda yalnızca bir şirketin bile (MicroStrategy) 120 binden fazla BTC bulundurduğu bir piyasada, ileride kurumsal şirketlerin yapabilecekleri yatırımların ve global ölçekteki enflasyondan kaynaklı oluşabilecek talebin, ileride bir arz şoku yaratabileceğini söylüyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleşemelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar