Bitcoin’den Endişe Verici Düşüş! Fiyat Nereye Kadar İnecek?

Özet

  • Bitcoin (BTC) 8.000 dolar bandının altına geriledi.
11:55
21 Kasım 2019

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bundan haftalar önce Çin Başkanı Xi Jinping‘in yaptığı açıklamalar ve balinaların hamleleri ile sert düştüğü yerden 10.000 dolar üzerine kadar sıçramayı başarsa da, bu seviyede tutunamadı ve önce 10.000 dolar altına, sonra 9.000 dolar altına şimdi de korkutan seviye olan 8.000 dolar altına geriledi.

Bitcoin İçin 4.000 Dolar Mı Geliyor?

Bitcoin’in yaşadığı bu kademeli düşüşün arkasında elle tutulur bir sebep öne sürülemese de, birçok analist ve uzman aslında bu düşüşü beklediğini defalarca belirtti. Gün içerisinde 7.880 dolara kadar iğne atan Bitcoin, korkulan senaryonun gerçekleşmesi durumunda 4.000 dolara kadar gerileyebilir. BTC geçtiğimiz sene tam da bu tarihlerde Bitcoin Cash hard fork’undan dolayı yüzde 50 düşüş yaşamış ve 6.000 doların altına inilmesi ile beraber 3.000 doları görmüştü.

Şu an piyasada geçtiğimiz sene yaşananlar kadar büyük sıkıntılar olmasa da, BTC’nin 2019 yılında yaşadığı büyük yükselişin düşüşü olacağı tahmin edilmekteydi. Bitcoin’in 2019 yılında yükselmesini sağlayan ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları, Brexit belirsizliği gibi makro faktörler de yavaş yavaş ortadan kayboldu veya gündemden çekildi. Bu durum da küresel belirsizlik esnasında yükselen BTC için olumsuz bir gelişme olarak algılanabilir.

Bitstamp verilerine göre BTC bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 7.900 dolardan işlem görmekte ve altcoin‘ler durumu da bir o kadar kötü. Top 10’un hepsi değer kaybederken en çok darbeyi alanın ise yüzde 6 üzeri düşüş ile Binance Coin olduğu görülüyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar