X


OneCoin Davasında Yeni Gelişmeler Var

Avukat Scott ile ilgili son aşamaya gelindi...
11:00
21 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ortaya çıkan son haberlere göre Amerika Birleşik Devletleri savcıları Manhattan jürisine, Mark S. Scott adlı avukatın OneCoin kurucu ortağı ve şu an 400 milyon dolar kara para aklama suçu dolayısıyla kaçak durumda olan Ruja Ignatova’ya yardım etmek için 50 milyon dolar aldığını dile getirdi.

400 Milyon Dolarlık Suç

Law360 adlı haber kaynağının 20 Kasım’da yaptığı açıklamalara göre Manhattan ABD avukatlık ofisi ve New York County bölge avukatlık ofisi, Scott’ın davasıyla ilgili son aşamada bulunuyor. Scott, “cryptoqueen” olarak da bilinen Ignatova için yaklaşık 400 milyon dolar değerinde bir kara para aklama işi için 50 milyon dolar aldığı iddia edilen hukuk şirketi Locke Lord’un eski bir ortağı olarak karşımıza çıkıyor.

OneCoin olayı belki de kripto para ekosisteminin en büyük dolandırıcılık olaylarından biri olarak anılıyor. Bizler de daha olay ortaya çıkmadan önce bu haberimizde konuyla ilgili çeşitli uyarılarda bulunmuştuk. Ancak Bulgaristan merkezli firma 4.4 milyon dolarlık dolandırıcılık yaptıkları iddia edilmesine rağmen hala faaliyetlerini sürdürüyor.

Scott Neden Suçlanıyor?

Öte yandan ABD’li savcılar Scott’ı, 400 milyon dolardan fazla kara paranın aklanması için geniş bir şirketler ağı kurmak, denizaşırı banka hesapları oluşturmak ve sahte yatırım programları düzenlemekle suçluyor.

Savcı Julieta Lozano daha önce yaptığı açıklamalarda, suç faaliyetlerinin ödemesi olarak Scott’a 57 metrelik bir yat,  Massachusetts’te üç milyon dolarlık bir ev, üç Porsche ve bir Ferrari de dahil olmak üzere lüks eşyalar şeklinde ödeme yapıldığını ifade etmişti.

Öte yandan Scott her ne kadar OneCoin’in bir dolandırıcılık faaliyeti olduğunu bilmediğini iddia etse de savcı Nicholas Folly, Scott aleyhindeki kanıtların gayet açık olduğunu dile getirdi.

Bunların yanında Scott’ın savunma avukatı jüri’ye, Mark Scott’ın OneCoin’in bir dolandırıcılık faaliyeti olduğunu bildiğine dair hiçbir kanıt olmadığını ifade etti. Ayrıca Locke Lord sözcüsü Scott firmadan ayrıldıktan sonra gerçekleşen faaliyetlerle ilgili herhangi bir bilgileri olmadığını dile getirdi.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar