X


Bitcoin’de İşler Tersine Dönebilir

Ünlü piyasa analisti Tom Lee Bitcoin ile yükselişte olan piyasalar arasında bir korelasyon olduğunu iddia ediyor. Lee'ye göre bu piyasalar işleri tersine dönderebilir.
08:30
27 Ağustos 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto para dünyasında adına sıklıkla rastladığımız piyasa analisti Tom Lee ilgi çekici yorum ve değerlendirmeleriyle tanınıyor. CNBC ekranlarında yayınlanan “Trading Nation” programına katılan Lee Bitcoin hakkındaki son fiyat tahminini açıkladı. Bitcoin ile yükselmekte olan piyasalar arasındaki ilişkiye dikkatleri çeken Lee’ye göre lider kripto para yeni yıla “bomba gibi” girebilir.

Fundstrat Küresel Danışmanlık araştırma bölümü başkanı Tom Lee Bitcoin’e olan inancını hiçbir zaman yitirmediğini gösteriyor. Lee Bitcoin fiyatının bu yıl 25.000 dolar seviyesine gelmesine “halen muhtemel” gözüyle bakıyor. Ünlü analist bu iddiasına bir de gerekçe göstermiş.

Tom Lee Bitcoin fiyatıyla BlackRock’ın gelişmekte olan piyasalarının borsa yatırım fonları (ETF) arasında bir ilişki bulunduğunu ifade ediyor. Lee’nin bahsettiği ETF’ler gelişmekte olan piyasalardaki büyük ve orta boyutlu şirketlere hitap ediyor. Lee Bitcoin ile bu ETF’lerin bir şekilde birbirine paralel olarak hareket ettiğini iddia etti. Her iki piyasanın da 2018 başında zirve yaptığını ve bu iki piyasanın daha sonra “birlikte bir düşüş trendine” girdiğini belirten Lee iddiasını destekliyor.

Lee’ye göre kullanıcıların güncel işlem verileri, serbest yatırım fonlarının gelişmekte olan piyasalara bağlı fonları satın almayı bazı risklerden dolayı durdurduğunu gösteriyor. Tom Lee Bitcoin’deki düşüşü de aynı şekilde açıklıyor.

Lee’nin düşüncelerine göre gelişmekte olan piyasalarda yaşanacak muhtemel bir değişim Bitcoin’deki mevcut trendi de tam tersine çevirebilir. Lee’nin konu hakkında şu ifadelere yer veriyor:

Gelişimini sürdüren piyasalar yön değiştirene kadar bu korelasyonun devam edeceğine ve bize Bitcoin satın almayan kullanıcıların zihniyeti hakkında fikir vereceğine inanıyorum.

Değerlendirmelerini sürdüren Lee özellikle FED’in faiz artırımını yavaşlatması durumunda  piyasa eğilimlerinin hem Bitcoin hem de gelişimini sürdüren piyasalar için değişeceğine dikkatleri çekiyor. Bilindiği üzere Tom Lee Temmuz ayının başlarında Bitcoin’in bu yılı 22.000 ile 25.000 dolar arasında bir fiyatla sonlandıracağını savunmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar