X


Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

08:02
27 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 4 Dakika

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır.(Analiz tarihi: 27.08.2018)

Hazırlamış olduğum grafikler GÜNLÜK bazlı olup ölçeği LOGARİTMİKTİR.(Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.)

Hafta içerisinde BTC tarafında bir günlük volatil hareket olmasına rağmen, kripto para piyasasının genel olarak durağan bir hafta geçirdiğini söyleyebiliriz. Hafta başında 6470$ seviyesinde olan BTC ise, hafta kapanışını 6680$ seviyesinden yaparak %3,2 değer kazandı. Hafta içerisindeki gerçekleşen teknik olayları inceleyerek devam edelim.

Bir önceki hafta Bitcoin için L0 trendini destek olarak takip ettiğimizi belirtmiştim. Bu hafta her ne kadar trend altına ihlaller de olsa fiyat hareketi L0 trendinin desteğinde gerçekleşmiş diyebiliriz. Göze çarpan diğer bir husus ise FIBO2 0.236 (6490$) ve FIBO2 0.382 (6875$) seviyelerinin destek ve direnç olarak güzel bir şekilde çalışması. Pazartesi günü FIBO2 0.236 (6490$) seviyesinden açılan bar L0 trendini aşağı kırarak trend altına sarkma oluşturmuş. Müteakip barda ise gelen alımlar ile fiyatın yeniden FIBO2 0.236 (6490$) seviyesine yükseldiğini ancak yukarı kırılımın gerçekleşmediğini görüyoruz. Çarşamba gününü barı ise gelen alımlar ile FIBO2 0.382 (6875$) seviyesine kadar uzanmış ancak haber akışlarının etkisi ile sert satış meydana gelmiş ve bar kapanışı L0 trendi üzerinde olmuş. Müteakip üç barda ise L0 trendinin üzerinde yükseliş görüyoruz. Haftanın son günü ise satış baskısı kendini hissettirmiş. RSI tarafına baktığımızda ise fiyat hareketine paralel bir hareket görüyoruz. Fiyatın bir miktar yukarı hareket etmesine rağmen hacim tarafında azalan bir görünüm söz konusu. Bu gelişmeler neticesinde esas değerlendirmemizi yapabiliriz.

Bitcoin, bir önceki hafta aşağı yönlü volatil bir hareket yapmıştı. Bu hafta ise benzer hareketi yukarı yönlü olarak yaptığını görüyoruz. Tabi ki bu hareketlerin teknik göstergeler ile önceden tahmin edilmesi mümkün değil. Ancak ilgili haber akışlarını takip edip bunları teknik grafik verileri ile desteklemek yapılacak işlemlerde başarı oranını artıracaktır. Bitcoin’ in mevcut durumu için ise L0 trendinin halen güçlü destek olduğunu söyleyebilirim. Fiyatın bu trendin üzerinde kaldığı sürece L1 trendine doğru yöneleceğini düşünüyorum. Ancak bu noktada olumsuz olarak değerlendiğim birkaç husus var. Bunlardan birincisi: Fiyat artarken hacmin azalan bir görünüm sergilemesi. Diğer bir husus ise fiyatın L0 trendine neredeyse yapışık seyretmesi. Teknik olarak yukarı yönlü daha sağlıklı ve güvenli bir görünüm için L1 trendine doğru sert bir hareketin gelmesi çok daha olumlu olacaktır. Mevcut durumda L0 trendinin aşağı kırılma olasılığı Bitcoin üzerinde baskı oluşturmaya başlayacaktır. L0 trend aşağı kırılır ise FIBO2 0.236 (6490$) seviyesi destek olarak takibimizde olmalıdır. Bu seviyenin altında ise D (6100$) bölgesi gündeme gelecektir. Yukarı hareketin devam etmesi halinde ise ikinci grafikteki kısa vade FIBO seviyelerini direnç bölgeleri olarak takip etmek uygun olacaktır. Bu noktada FIBO2 0.382 (6875$)  seviyesi öncesinde de çok fazla direnç olarak çalıştığından bu seviyenin hacim desteği ile geçilmesi yukarı hareketin devam için olumlu etki edecektir.

WMA grafiğimizde ise bu hafta WMA21’in yukarı kırıldığını WMA50 ve WMA89’ un iki defa direnç olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Fiyatın bu seviyelerin üzerine geçiş yapması ortalamaların yönü yeniden yukarı çevirmesi için olumlu olacaktır. Mevcut durum için fiyat WMA21’ in üzerine geçiş yaptığından WMA21 destek olarak takibimizde olmalıdır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar