X


Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

08:01
27 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır.  (Analiz tarihi: 27.08.2018)

Hazırlamış olduğum grafikler GÜNLÜK bazlı olup ölçeği LOGARİTMİKTİR.(Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.)

Ethereum kötü performansını maalesef bu hafta da devam ettirdi. Hafta başında 300$ seviyesinde bulunan ETH, hafta kapanışını ise 273$ seviyesinden yaparak %9 değer kaybetmiş oldu. Geçtiğimiz hafta %4,8’ lik değer kaybının ardından bu hafta gelen kötü performans, ETH yatırımcılarını ve altcoin/ETH paritesinde işlem yapan yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmaya devam etti. Hafta içerisinde oluşan teknik olayları inceleyerek analizimize devam edelim.

ETH’ nin haftaya F trendinin üzerinde başlangıç yaptığını görüyoruz. Ancak gelen satış baskısı, fiyatı ilk barda F trendini altına taşımış. Salı gününün barına baktığımızda ise yukarı yönlü bir tepki oluşmuş ancak F trendi bu sefer direnç olarak çalışmış. Müteakip barda ise BTC tarafında meydana gelen yüksek volatil hareketin ETH’ ye yansımasını görüyoruz. Haftanın geri kalanında ise ETH’ nin D (280$) trendinin üzerinde kalma çabası içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada Cuma günü F trendinin üzerine geçiş yapılmış. Müteakip iki barda ise F trendinin desteğinde hareket devam etmiş. RSI tarafında 30 değerinin üzerinde yatay bir hareketin devam ettiğini görüyoruz. Fiyatın düşmesi ile birlikte hacim tarafında da azalan bir trend oluşmuş. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemize geçelim.

Ethereum tarafında baskının halen devam etmesi can sıkıcı bir hal aldı. Geçtiğimiz hafta F trendinin üzerinde tutunan eden ETH, bu hafta içerisinde dört gün üst üste F trendinin altında gün kapanışı yaparak baskının boyutunu bizlere göstermiş oldu. Mevcut durumda da halen trendin üzerine kalma çabası içerisinde. Ayrıca ikinci grafiğe baktığımızda fiyatın simetrik üçgen içerisinde daraldığını görüyoruz. Önceki analizlerimde de buna benzer üçgen formasyonlarını yakalamıştık ve kırılan yöne göre fiyatı takip etmiştik. Yine benzer şekilde üçgenin kırılımını takip etmek doğru pozisyon almak için faydalı olacaktır. Üçgen içerisinde kalan vade ise üç günlük bir süreyi kapsıyor. Bu noktada hem F düşen kanal alt trend desteği üzerinde bulunulduğundan hem de D (280$) yatay destek bölgesinde bulunulduğundan üçgenin aşağı yönlü kırılması bu desteklerin aşağı yönlü kırılması anlamına gelecektir. Bu hareketin ise satış baskısının bir süre devam etmesine neden olacağını değerlendiriyorum. Takibimizde olması gereken destek bölgesi ise bir önceki dip bölgesi olan FIBO2 0 (249$) seviyesidir. Üçgen yukarı yönlü (hacim desteği ile) kırılır ise fiyat hareketinde volatil bir durum olmasını bekleyebiliriz. Bu noktada fiyatın G trendine doğru yöneleceğini değerlendiriyorum. Şimdi geçtiğimiz hafta paylaştığım ETH/BTC haftalık grafiği üzerinden güncel bir değerlendirme yapalım.

ETH/BTC haftalık(logaritmik) grafiği için geçtiğimiz hafta yükselen trendin aşağı yönlü kırıldığını belirtmiştim. Mevcut durum için ETH’ nin BTC karşısındaki değer kaybının devam ettiğini görüyoruz. Bulunulan konum itibari ile iki ihtimali göz önünde bulundurmak gerekir. Birincisi: Yönü yukarı çevirip düşen trendden onay alınması veya yükseliş kanalına geçiş yapılması. İkincisi: B yatay desteğine kadar düşüşün devam etmesi ve bu seviyeden yukarı yönlü tepki oluşması. Grafiğimiz haftalık olduğundan belli periyotlarda bu durumları takip ediyor olacağız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar