X

Bitcoin’de (BTC) 16.000 Dolardan Sonraki Kritik Seviyeler Belli Oldu!

Bitcoin dün 16.000 doları gördü.
08:34
12 Kasım 2020

Dün akşam saatlerinde yaşanan bir hareket ile lider kripto para birimi Bitcoin 16.000 dolarlık kritik seviyeyi gördü. Yazının yayına hazırlandığı sırada 15.729 dolardan işlem görüyor olsa da Bitcoin’in (BTC) bundan saatler önce 16.000 doları görmüş olması, önümüzdeki günlerde daha yüksek seviyelerin görüleceğinin işareti olarak değerlendiriliyor.

Önemli direnç: 16.200 Dolar

Bitcoin geçtiğimiz günlerde 16.000 doları aşmak için oldukça büyük harcadı ve her seferinde reddetme ile karşılaştı. BTC’nin 16.000 dolara en çok yaklaştığı seviye 15.980 dolar olmuştu. Ancak aşağıdaki grafikte de görülebileceği gibi BTC dün tam olarak 16.000 dolara ulaştı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Analistlere göre 16.000 dolar bandında yaşanan düzeltmeden daha büyük bir reddetme ile karşılaşılması çok daha düşük seviyelerin görülmesine de yol açabilir. Ama tüm piyasa, Bitcoin’in bu seviyenin üzerine çıkacağından veya yakın vadede istikrarlı kalacağından oldukça emin görünüyor.

Ancak piyasanın popüler analistlerinden Josh Rager, Bitcoin’in 16.000 dolar üzerinde kalmayı başarması halinde 17.000 doların hızlı bir şekilde görülebileceğini düşünüyor. Yine de Rager yaptığı açıklamalara haftalık olarak 16.200 dolar seviyesinde ciddi bir direnç olabileceğini de ekliyor. Rager’ın açıklamalarına göre, BTC 16.200 dolar bandında ciddi bir reddetme ile karşılaşabilir. Ama bu seviye kırılırsa 17.000 dolar çok hızlı gelecek.

Bunlara ek olarak Bitcoin’in artışının ardından gecikmeli de olsa BTC’yi takip eden altcoin’lerin de özellikle haftalık bazda artıda oldukları görülüyor. Analistlere göre, eğer Bitcoin uzun bir konsolidasyon süreci geçirirse yatırımcıların dikkatleri altcoin’lere kayabilir ve böylece altcoin’lerde daha yüksek seviyeler görülebilir.

Altcoin’ler Kararsız

Altcoin grafiklerine bakıldığında kripto para birimlerinin “kararsız” oldukları görülüyor. Geçtiğimiz günlerde de olduğu gibi BTC yükselirken altcoin’ler daha sakin kaldı ve hatta bazı coin’lerde geri çekilmeler görüldü. Örneğin; yazının yayına hazırlandığı sırada piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) %0,98, Chainlink (LINK) %2,14, Bitcoin Cash (BCH) %1,95 ve Binance Coin’de %1,20 düşüşler görüldü.

Bitcoin’de artışın devam etmesi halinde altcoin’lerin bir süre daha sakin kalacağı düşünülüyor. Ancak bir ralli halinde BTC’nin hareketlerini altcoin’ler de takip edebilir ve 2020’nin yeni yüksek seviyeleri altcoin’lerde de görülebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar