X

Bitcoin (BTC) 16.000 Doları, Ethereum (ETH) 470 Doları Gördü: Sebep Ne?

BTC ve ETH fiyatlarında rekor!
22:40
11 Kasım 2020

Bugün kripto para borsası çok hareketli ve hem lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), hem de toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) tam anlamıyla kabına sığmıyor. İlk yükseliş ETH ile başladı ve Ethereum fiyatı LiquidStake haberi ile bir anda 470 doların üstüne çıktı. Ethereum fiyatı için 460 dolar oldukça kritik bir direnç seviyesiydi ve bunun üstüne çıkılması kesinlikle önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor.

eth

LiquidStake aslında Ethereum yatırımcılarının en büyük endişesini, fonlarının kullanılabilir olması sorununu çözdü. Normalde ETH 2.0 için ağa ETH yatıran yatırımcılar, bunu yaklaşık olarak 1 sene veya muhtemelen daha fazla bir süre kullanamayacak ve fonları kilitli kalacaktı. DARMA Capital tarafından piyasaya sürüleceği belirtilen LiquidStake ise yatırımcılara platforma yatırdıkları ETH’ler karşılığında stablecoin USDC formunda kredi vermeyi önerecek.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin 16.000 Dolardan Düşüşe Geçti

Bu gelişmenin yatırımcıların en büyük sorun olarak gördüğü likidite ve kilit süresini de ortadan kaldıracağı tahmin ediliyor. Bu da ETH fiyatına beklendiği gibi ciddi bir yükseliş getirdi. Ancak bunun devamında Bitcoin’in yükselişi kesinlikle bütün piyasayı etkisi altına aldı. Lider kripto para birimi Bitcoin bir anda 600 dolarlık bir yükseliş yakaladı ve kısa süre 15.950 dolar seviyesinde konsolidasyon yaşadıktan sonra gerçekten de 16.000 dolar direncine ulaştı.

Bitcoin fiyatının Coinbase kripto para borsasında 16.000 dolara ulaşması ile birlikte Mart ayındaki düşüşten bu yana %325 artış yaşandığı görülüyor. Kovid-19 pandemisi ile 4.000 dolara kadar gerileyen BTC, gerçekten de diğer varlıkları geride bırakmayı ve rekor kırmayı başardı.

BTC/USD işlem çifti Coinbase üzerinde 16.000 doları gördükten sonra düşüşe geçti ve yeniden 15.800 dolar seviyeleri görüldü. Ancak BTC’nin 16.000 dolara ulaşması aslında 2 yılın rekorunun kırıldığını göstermekte.

BtcTurk üzerinde ise BTC fiyatının 125.000 TL’den işlem gördüğü görülüyor. Daha önceki haftalarda TL bazında daha değerli olan BTC, ABD dolarının TL karşısında değer kaybetmesinden dolayı düşüş yaşadı. Yani BTC fiyatı ABD doları karşısında son 2 yılın rekorunu kırsa da TL bazında bir hafta önceki rekorunun üstüne çıkamadı.

ETH‘nin yükseliş sebebi belli iken BTC‘nin yükseliş sebebi hakkında ise gündemde en ufak bir açıklama veya teori yer almıyor. Bu, bir balinanın yüklü alımı olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar