X


Bitcoin Yükselişe Geçmeden Önce 5000$ Seviyesine Düşebilir Mi?

Bazı analistler Bitcoin'in büyük bir yükselişe geçmeden önce 5 bin dolara kadar gerileyebileceğini düşünüyor.
08:30
26 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Uzun süredir Bitcoin’e dair boğa tahminlerinde bulunan Tom Lee bu yılın aralık ayında BTC fiyatının 30 bin doları göreceğini tekrar etti. Ancak diğer bitcoin boğaları kısa vadedeki duruma Lee kadar iyimser bakmıyor.

Mayıs ayında BitMEX CEO’su Arthur Hayes BTC fiyatını 5 bin dolar seviyesinin altında görmek istediğini çünkü 2017’deki yükselişe benzer bir balonun oluşmasını istemediğini dile getirdi.

Bu hafta ShapeShift CEO’su Erik Voorhees ve kripto para yatırımcısı “Pomp” olarak da bilinen Anthony Pompliano, Hayes’in görüşlerine katıldıklarını ve ayı sezonun halen bitmediğini belirttiler. CNBC’de yayınlanan Crypto Trader programında Voorhees şöyle konuştu:

Ayı sezonunun kısa süre içerisinde biteceğini düşünmüyorum. Şu anda sadece düşüşün yavaşladığını söyleyebiliriz. Genellikle böyle küçük balonlarda birkaç ay düşüş trendi devam eder. Düşüşün çoğu bitse de bu hal bir süre daha devam edecektir.

Geçen hafta Diar araştırmacıları Bitcoin volatilitesinin 14 ayın en düşük seviyelere geldiğini tespit etmişti. Bitcoin 6 Ağustos’tan bu yana 6500 dolar civarında işlem görüyor. Daha önceki 2012, 2014 ve 2017 düzeltmelerinin ardından Bitcoin’in toparlanmadan önce belirli bir süre dengeli gidişatta ilerlediği ve bunu yükselişin takip ettiği biliniyor. Bu yüzden fiyatın 6300 ile 6700 dolar arasında salınım göstermesi olumlu sayılabilir. Ancak BTC bu seviyelerde tam anlamıyla bir direnç göstermezse tekrar patlama yapması pek mümkün görünmüyor.

Diğer yandan Pomp Voorhees ve Hayes kadar iyimser değil. Pomp’a göre BTC 10 bin dolarda destek bulmadan önce 3 bin dolara kadar gerileyecek.

Bazı analistler BTC’nin 5 bin dolara ya da daha altına düşebileceğini söylese de hepsinin BTC’nin tekrar yükselişe geçeceğini ve aralık ayında 10 bin dolar ile 15 bin dolar arasında bir noktaya kadar gelebileceğini düşünüyor.

Birçok uzman ve analist tarafından yapılan fiyat tahminleri sürekli değişiyor. Tabii ki uzun vadede BTC fiyatının hangi seviyeye kadar düşebileceğini ve ardından nereye kadar yükselebileceğini tahmin etmek oldukça zor. Yatırımcılar ancak orta vadeli tahminleri işlem hacmine bakarak ya da piyasanın genelindeki talebe göre yapabilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar