X


Bitcoin 50 Bin Dolara Çıkabilir Mi? Hayes’e Göre Evet

23:00
30 Haziran 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

P2P yatırım platformu BitMEX’in kurucu ortağı ve CEO’su Arthur Hayes CNBC’deki Fast Money programına konuk oldu. Hayes programda cüretkar bir tahminde bulundu: Bitcoin yıl sonuna kadar en az 50 bin dolara yükselecek.

Hayes’e göre Bitcoin’in önce 20 bine, daha sonra 50 bine doğru tırmanışa geçmesi için yalnızca tek bir yasal düzenlemenin yapılması yeterli. Hayes 2018’in büyük bir kısmında piyasada görülen fiyat düşüşlerine rağmen boğa piyasası tahmininde bulunuyor ve “düzeltme” hatırlatması yapıyor.

Bir yılda 20 bin dolara kadar çıkan bir şeyin düzeltme yaparak 6 bine inmesi bence çok normal. Bu düzeltme dalgasının en düşük seviyesi 3 bin veya 5 bin dolar civarında olabilir.

Aslında Hayes’in bu cümleleri, “HODL” yapmaya devam eden uzun vadeli BTC yatırımcılarının çoğunun görüşünü yansıtıyor. Bu kişiler fiyat düşüşlerini bir fırsat olarak görüp daha çok BTC satın alıyor.

Volatilite fiyata bağlı

Yatırımcıların çoğu; kripto paraların, özellikle de Bitcoin’in volatilitesinin fiyat hareketlerinden ibaret olduğunu düşünüyor. Ancak Hayes’e göre fiyatın düşük seviyede kalması piyasadaki volatilite seviyesini düşürüyor. Dolayısıyla piyasanın canlılığını koruması için daha fazla paranın piyasaya girmesi şart.

Hayes Bitcoin’in geçmişte çok büyük düzeltme hareketleri yaptığı dönemlere dikkat çekerek fiyatta yukarı yönlü kırılmanın yaşanacağına inandığını dile getiriyor. Hatta bugünlerde piyasada artan işlem hacmi göz önünde bulundurulduğunda kırılmanın beklenenden daha çabuk başlayabileceğini ekliyor.

Hayes’e göre boğa piyasasını tetikleyecek en önemli düzenlemelerden biri Bitcoin ETF’leri (borsa yatırım fonu). Hayes ETF’lerin gelmesiyle birlikte piyasa yapıcı kurumların oyuna dahil olacağını; dolayısıyla masaya daha fazla gerçek paranın koyulacağını düşünüyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar