reklamı kapat

Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:00
22 Nisan 2019

Bitcoin haftaya düşüşle başladı, ancak hızlı bir şekilde toparlanarak yeniden yükselişe geçti. Hafta açılışını 5200$ (Bitfinex) seviyesinden yapan Bitcoin, hafta kapanışını 5320$ seviyesinden yaparak %2,3 değer kazanmış oldu. Bitcoin’deki gelişmeler böyleyken, altcoin tarafında olumsuz havanın devam ettiğini söyleyebiliriz.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Bitcoin, geçtiğimiz hafta F (4900$) seviyesinden destek bulduktan sonra tekrardan E (5400$) seviyesini hedeflemişti. Nitekim bu hafta da E (5400$) seviyesi test edildi. Ancak Salı gününden başlayan ve hafta boyunca devam eden yükselişin düşen hacimle ve fiyat-RSI arasındaki negatif uyumsuzlukla devam ettiğini görüyoruz. Hal böyle olunca pazar günü satış baskısı da oluşmaya başlamış. E (5400$) seviyesi ikinci kez test edildiğinden ikili tepe formasyonu oluşumunun belirginleşmeye başladığını söyleyebiliriz.

Grafiğin kısa vade görünümünde; ikili tepe oluşumu daha net olarak görülmektedir. Burada grafiğe yeni eklediğim T3 trendinin desteğini kısa vade için takip etmek uygun olacaktır.

Üstel hareketli ortalamalarda (EMA); bu hafta göze çarpan bir değişiklik bulunmuyor. Bu haftaki hareket doğrultusunda EMA50, EMA200’e bir miktar daha yaklaşmış bulunuyor. Yukarı yönlü hareket ivme kaybettiğinden dolayı da fiyat, yakın olan hareketli ortalama EMA21’e yaklaşmış durumda.

Teknik Grafiklere Dair Değerlendirmeler

Bitcoin, haftaya düşüşle başladı ancak hafta boyunca yukarı hareketini sürdürmeye devam etti. Her ne kadar hacim düşük seyretse de, fiyat-indikatör arası uyumsuzluk olsa da Bitcoin’e talebin devam ettiği görülüyor. Peki yukarı hareket devam edecek mi?

Bitcoin’in teknik grafiğinde E (5400$) seviyesi iki haftada iki defa test edildi ve maalesef bu seviye ikisinde de geçilemedi. Dolayısı ile E (5400$) seviyesi geçilmeden yukarı hareketin devamı gelmeyecektir. Ayrıca E (5400$) seviyesinin iki defa test edilmesiyle birlikte ikili tepe formasyonu oluşumunu takip etmek uygun olacaktır. Pazar günü barında aşağı yönlü dönüşün olması ikili tepe formasyonunu destekliyor. Bu durumda formasyonun oluşumuna göre F (4900$) desteği gündeme gelecektir. F (4900$) seviyesinin altında ise satış baskısının artacağını ve G (4450$) seviyesinin hedefleneceğini değerlendiriyorum.

Yukarıda bahsettiğim hususlar olası ikili tepe formasyonunu takip etmek içindi. Burada dikkatimi çeken diğer bir husus ise ikinci grafikte belirttiğim kısa vade yükselen trendi olan T3 trendidir. BTC fiyatı T3 desteğinden dönecek olursa, E (5400$) ve T3 arasında yükselen üçgen formasyonu oluşumu takip edilebilir. E (5400$) seviyesi kırılımında 5900$D (6200$) seviyeleri direnç olarak takibimizde olmalıdır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 22.04.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.