reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ethereum (ETH) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:30
22 Nisan 2019
  • Barış B.Barış B.

Ethereum, dolar bazında Bitcoin’le paralel hareket ederek haftayı sonlandırdı. Hafta içerisinde 156$-179$ bant aralığında hareket eden Ethereum, hafta başlangıcını ve bitişini 169$ seviyesinden yaparak bu hafta değerini korumuş oldu.

Önceki haftanın teknik gelişmeleri

Ethereum A trendini yukarı kırmayı müteakip L2 (192$) seviyesini hedeflemişti. Bu seviyeden gelen satış baskısı Ethereum’da düzeltme hareketini başlatmıştı. Bu haftaki harekette de düzeltmenin devam ettiğini söyleyebiliriz. Grafiğin hacim tarafında geçtiğimiz hafta ile birlikte giderek azalan bir trend görünümü mevcut. RSI indikatörü ise 56 değeri ile orta bandın üzerinde bulunuyor.

Grafiğe yakın plandan baktığımızda, pazartesi günü 162$ seviyesinin aşağı kırıldığını görüyoruz. Ancak salı günü gelen alımlar fiyatın tekrar 162$ seviyesinin üzerine çıkmasını sağlamış. Alımların devam etmesiyle perşembe günü 171$ direnci yukarı yönlü olarak kırılmış. Cuma ve cumartesi günlerinde 171$ seviyesi destek olarak çalışsa da pazar günü gelen satış baskısı ETH fiyatını 171$ seviyesinin aşağısına taşımış.

ETH/BTC grafiğinde, pazartesi günü gelen satışlar ETH fiyatını Y1 trendinin en alt noktasına kadar sürüklemiş. Buradan gelen alımlar barın uzun fitilli olmasına neden olmuş ve gün kapanışı 31900Sat seviyesinin üzerinde olmuş. Salı ve çarşamba günlerinde 31900Sat seviyesi destek olarak çalışmış. Perşembe günü yukarı hareket hız kazansa da hafta sonunda, elde edilen marjın geri alındığını ve 31900Sat seviyesinin tekrardan test edildiğini görüyoruz.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ethereum uzun vade grafiğinde A düşen trendini yukarı kırdıktan sonra olumlu görünümünü yakalamıştı. Şu sıralar düzeltme hareketi devam etse de grafiğin halen olumlu olduğunu söyleyebilirim. Ancak ETH/BTC paritesinde işler biraz daha karışık görünüyor. Bu duruma geçen haftaki analizimde de dikkat çekmiştim. Bu hafta da ETH/BTC grafiğine ayrıca değinmek istiyorum.

Ethereum/Bitcoin paritesinde, Y1 trendinin en alt noktası bu ay içerisinde ikinci kez test ediliyor. Y1 trendine temas eden barlar benzer şekilde uzun fitilli olarak oluşmuş. Bu da Y1 trendinden güçlü tepki geldiği, bu trendde talebin arttığı anlamına geliyor. Bunu olumlu olarak yorumlayabiliriz. Ancak Y1’den tepki geldikten sonra ETH fiyatının D1 trendine kadar gidememesi, alımların zayıf kalması da maalesef olumsuz tablo çiziyor. Önümüzdeki günlerde fiyatın Y1 trendinin altına inmesi ETH/USD fiyatında da olumsuz olarak yansıyacaktır. Y1’den tekrardan bir talep oluşur ve yukarı hareket devam ederse D1’in hedefleneceğini düşünüyorum. Bu iki trend arasında 4 (33670Sat) seviyesi direnç, 31900Sat seviyesi destek olarak takibimizde olmalıdır.

ETH/USD grafiklerinde 171$ seviyesi önem arz ediyor. ETH fiyatının bu seviye üzerinde kalması L2 (192$) seviyesinin yolunu açacaktır. 171$ altında ise 162$ ve 152$ seviyelerini destek olarak takip etmek uygun olacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 22.04.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.