reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ripple (XRP) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
09:00
22 Nisan 2019
  • Barış B.Barış B.

Ripple kan kaybetmeye devam ediyor. Haftaya 0,331$ seviyesinden başlangıç yapan Ripple, hafta kapanışını 0,323$ seviyesinden yaparak %2,5 değer kaybına uğradı. Bitcoin paritesinde ise 6550Sat seviyelerini görmesine rağmen burada tutunamayarak 6020Sat seviyelerine kadar geriledi.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ripple haftaya tüm piyasada olduğu gibi düşüş ile başladı. Salı günü gelen alımlarla yukarı hareketin başladığını görüyoruz. Ancak bu hareketin düşük hacimli zayıf bir hareket olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim cuma gününden itibaren satış baskısı etkisin artırmış ve XRP yeniden düşüşe geçmiş.

Grafiğin yakın planında; salı günü başlayan yukarı hareketin perşembe günü 0,347$ direncinde sonlandığını görüyoruz. Cuma günü ve sonrasındaki düşüşte ise satış baskısının giderek arttığını söyleyebiliriz.

XRP/BTC paritesinde önceki hafta T1 yükselen trendi destek konumundaydı ve bu trendden bir tepki de gelmişti. Pazartesi günü T1 yeniden test edildi. Salı günü satışların artmasıyla gün kapanışı T1’in altında gerçekleşti. Çarşamba günü XRP’ye güzel bir alım geldiğini ve XRP fiyatının yeniden T1 üzerine geçiş yaptığını görüyoruz. Ancak bu durum maalesef kalıcı olamadı ve perşembe gününden itibaren satış baskısı devam etti ve XRP fiyatını Y5(6090Sat) seviyesine kadar taşıdı. XRP/BTC grafiğindeki bu düşüşle beraber Fiyat-RSI arasındaki uyumsuzluğun iyice belirginleştiğini görüyoruz.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ripple’ın kötü gidişatı maalesef bu hafta da devam etti. Her ne kadar USD paritesinde çok ciddi bir değişim olmasa da XRP/BTC paritesinde problem devam ediyor.

Ripple/Bitcoin paritesinin grafiğinde (Lineer), önemli olarak gördüğüm T1 yükselen trendi bu hafta aşağı kırıldı ve trendin altında 3 gün üst üste kapanış yapıldı. T1 altındaki fiyat hareketlerinin tabloyu daha da olumsuz hale getireceğini önceki analizimde belirtmiştim. Bu hafta itibariyle T1 altında bulunulduğu için daha da dikkatli olmak gerekiyor. Bu olumsuzlukların yanında grafikte olumlu olarak görünen bir durum da mevcut. Bu da Fiyat-RSI arasındaki uyumsuzluğun iyice belirgin hale gelmiş olmasıdır. Grafiğe baktığımızda, XRP fiyatı nisan ayı boyunca düşerken RSI indikatörünün dipleri her defasında bir önceki dibin yukarısında olmuş. Bu durumda, önümüzdeki hafta Y5(6090Sat) desteği üzerinde kalındığı sürece, yukarı yönlü bir hareket beklentisi oluşabilecektir. Yukarı harekette T1 ve D1 trendleri direnç olarak takibimizde olmalıdır. Piyasa olumsuz devam eder ve Y5(6090Sat) seviyesi aşağı yönlü kırılırsa Y6(5420Sat) seviyesi gündeme gelecektir.

Ripple/dolar grafiğinde L2 (0,355$) seviyesi ile T1 arası sıkışma devam ediyor. XRP fiyatı T1 üzerinde kaldığı sürece yönün yukarıya döneceğini düşünüyorum. Kısa vadede L2 (0,355$) seviyesinin üzerinde tablo olumlu hale gelecektir. T1 aşağısında ise önceki dip seviyelerinin yolu açılacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 22.04.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.