reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ethereum (ETH) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:30
15 Nisan 2019

Ethereum, Bitcoin’in yatay hareketi ile paralel olarak, bu hafta düzeltme yaptı. Haftaya 176$ seviyesinden başlangıç yapan ETH, haftayı 169$ seviyesinden sonlandırarak %4 değer kaybetmiş oldu. Bu düzeltmenin ana sebebinin Ethereum’un Bitcoin karşısında (ETH/BTC paritesinde) değer kaybetmesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Önceki haftanın teknik gelişmeleri

Ethereum, önceki hafta başlayan yükselişini, bu hafta başında da devam ettirdi. Ancak L2 (192$) seviyesine yaklaşıldığında satış baskısının oluştuğunu görüyoruz. Perşembe günü barında gelen satışlar fiyatın 160$ seviyesine kadar gerilemesine neden olmuş. Bu seviyede destek bulan ETH, hafta sonuna doğru bir miktar toparlayarak haftayı 169$ seviyesinden kapatmış. RSI grafiğinde; geçtiğimiz hafta aşırı satımda bulunan RSI değeri bu hafta dengeli bölgeye doğru hareket etmiş.

Grafiğe yakın plandan baktığımızda, pazartesi ve çarşamba günlerinde 190$ seviyesinin direnç olarak çalıştığını görüyoruz. Çarşamba günü destek olarak çalışan 171$ seviyesi perşembe günü aşağı kırılmış ve 162$ seviyesi destek olarak test edilmiş. 162$ seviyesinin hafta sonuna kadar destek olarak çalışmaya devam ettiğini görüyoruz. Pazar günü gelen alımlar fiyatı yeniden 171$ direncine taşımış ancak bu diren maalesef yukarı kırılamamış. Grafiğin hacim tarafında baktığımızda ise hafta sonuna yaklaşıldıkça düşen bir trendin oluştuğunu görüyoruz.

ETH/BTC grafiğinde, görünüm maalesef pek olumlu durmuyor. Hafta başında 4 (33670Sat) seviyesinden yukarı harekete başlayan ETH, satış baskısı ile karşılaşmış ve pazartesi günü barı uzun fitilli olarak oluşmuş. Bu satış baskısı hafta boyunca devam ederek ETH fiyatını 31900Sat seviyesine kadar taşımış. Burada Y1 yükselen treninin destek olarak çalıştığını söyleyebiliriz.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ethereum, Bitcoin’in düzeltmesini takip ederek bu hafta bir miktar değer kaybetti. Bu durum zaten piyasanın olağan akışındaki beklentilerim dahilinde gerçekleşti. Dolayısı ile bunu normal olarak karşılıyorum. Ancak ETH’nin BTC karşısındaki zayıf durumu beni düşündürmeye devam ediyor. Peki ETH/BTC grafiğinde görünüm nasıl?

Ethereum/Bitcoin grafiğinde hafta boyunca devam eden satış baskısı, ETH fiyatını Y1 trendine kadar taşımıştı. Y1 trendini yükselen trend olarak güncelliyor ve takip ediyorduk. ETH fiyatının yeniden bu trende temas etmesi, kritik bir seviyede bulunulduğunu gösteriyor.  Önümüzdeki hafta için Y1 trendinin dikkatli takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Piyasanın da yönü yukarı çevirmesiyle D1 trendine doğru bir hareket olacağı kanaatindeyim. Bu da ETH/USD paritesini olumlu yönde etkileyecektir. Bu iki trend arasında 4 (33670Sat) seviyesi direnç, 31900Sat seviyesi destek olarak takibimizde olmalıdır. Y1 trendinin aşağı kırılması söz konusu  olursa tablo çok daha olumsuz bir hal alacaktır.

Ethereum/Dolar grafikerinde L2 (192$) seviyesinin bir defa test edilmesi oldukça olumlu bir gelişme. Kısa vade direnci olan 162$ seviyesinin üzerinde kalındığı sürece L2 (192$) seviyesine doğru tekrar bir hareket oluşacağını düşünüyorum. 162$ seviyesinin altında ise 152$ seviyesi ve T1 yükselen trendi destek olarak takibimizde olmalıdır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 15.04.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.