reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ripple (XRP) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
09:00
15 Nisan 2019

Ripple’ın Bitcoin karşısındaki zayıf duruşu bu hafta da devam etti. Dolayısı ile Ripple/Dolar paritesinde de düşüş maalesef kaçınılmaz oldu. Haftaya 0,367$ seviyesinden başlangıç yapan Ripple, hafta kapanışını 0,332$ seviyesinden yaparak %10 değer kaybına uğradı.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ripple haftaya T1 trendinin üzerinde başlamıştı. Ancak salı günü gelen satışlarla T1 trendinin aşağı kırıldığını görüyoruz. Çarşamba günü T1 üzerine geçiş için deneme yapılsa da maalesef başarılı olunamamış. Perşembe günü gelen satış dalgası fiyatın T1 yükselen trendine yaklaşmasına neden olmuş. Fiyattaki düşüş ile birlikte RSI değeri 49 seviyesine gerilemiş. Grafiğin hacim tarafında ise düşen bir trendin oluştuğunu görüyoruz.

Grafiğin yakın planında; destek konumunda olan 0,347$ seviyesinin haftanın ilk üç gününde çalıştığını görüyoruz. Ancak perşembe günü gelen satış dalgası ile bu seviye maalesef aşağı yönlü kırılmış. Satış baskısının ardından, hafta sonu bir miktar toparlanma olduğunu söyleyebiliriz.

XRP/BTC paritesinde pazartesi günü Y4(6900Sat) seviyesinin aşağı kırılması ile satış baskısı etkisini göstermiş ve tün hafta boyunca baskı devam etmiş. Hafta boyunca düşen fiyat T1 yükselen trendinden destek bulmuş. RSI-fiyat arasında negatif uyumsuzluğun oluştuğunu görüyoruz. XRP/BTC grafiğinin hacim barlarında belirgin bir artışın olması ayrıca dikkat çekiyor.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ripple’ın yaklaşık dört aydır devam eden olumsuz görüntüsü yatırımcısını gerçekten epey yıpratmış durumda. Bunun temel sebebi ise daha önceden de bahsettiğim, XRP’nin Bitcoin karşısında değer kaybetmeye devam etmesi. XRP, Bitcoin karşısında değer kaybedince XRP/USD paritesi de son dört aydır hep baskı altında kaldı. Peki baskı devamı mı edecek? Değerlendirelim.

Ripple/Bitcoin paritesinin grafiğindeki (Lineer) son düşüş ile birlikte önemli bir noktaya ulaştığımızı düşünüyorum. Çünkü perşembe günü oluşan satış baskısı ile 15 aylık destek olan T1 trendi test edildi ve fitil boyu uzun bir bar oluştu. Bu durum bize bu seviyeden bir tepki oluştuğunu gösteriyor. Fiyatın T1 üzerinde kaldığı sürece D1 trendine yöneleceğini düşüyorum. Nitekim geçtiğimiz Eylül ayında da benzer bir durumun oluştuğunu görüyoruz. Tabi benzerliğin olması yeniden olacağını garanti etmiyor ancak elimizde geçmişe yönelik bir done olarak bulunması faydalı olacaktır. Baskı devam eder ve T1 aşağı kırılırsa görünümün maalesef kötüye gideceğini düşünüyorum.

Ripple/dolar grafiğinde L2 (0,355$) seviyesinin aşağı kırılması görünü olumsuz hale getirmiş ve T1 trendinin tekrar test edilmesinin yolunu açmış. Ancak T1 üzerinde kalındığı sürece yönün yukarıya döneceğini düşünüyorum. Kısa vadede L2 (0,355$) seviyesinin üzerine geçiş yapmak XRP’ye rahat bir nefes aldıracaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 15.04.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.