reklamı kapat

Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:00
15 Nisan 2019

Bitcoin, güçlü yükselişinin ardından bu haftayı düzeltme yaparak tamamladı. Haftaya 5240$ (Bitfinex) seviyesinden başlangıç yapan Bitcoin, hafta kapanışını 5180$ seviyesinden yaparak %1 değer kaybetmiş oldu. Bitcoin’deki yükseliş hareketine negatif tepki (BTC paritelerinde) gösteren  altcoin piyasasının, Bitcoin’in bu düzeltme hareketine de aynı şekilde negatif tepki gösterdiğini görüyoruz.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Bitcoin, önceki hafta F (4900$) seviyesi üzerinde geçiş yapmıştı. Bu hafta da F (4900$) seviyesi üzerinde yukarı hareketine devam etti. E (5400$) seviyesine kadar artış gösteren Bitcoin’in bu seviyede satış baskısıyla karşılaştığını görüyoruz. Nitekim çarşamba günü oluşan barın fitil boyunun uzun olması satış baskısının başladığını bizlere göstermiş. Perşembe günü oluşan barda satışların daha da arttığını görüyoruz.  Cuma günü barında, önceki destek bölgesi olan F (4900$) seviyesi yeniden test edilmiş. Hafta sonu ise düşük hacimli ve stabil bir görünüm söz konusu. Bu düzeltme ile birlikte geçtiğimiz hafta 86’ya ulaşan RSI değerinin 70 değerine kadar düştüğünü görüyoruz.

Grafiğin kısa vade görünümünde; üst bantta test edilen E (5400$) seviyesi ve alt bantta test edilen F (4900$) seviyesini daha net görülüyor. Bu grafikte önemli destek bölgesi olarak gördüğüm 4250$ seviyesindeki yatay direnci turkuaz renk ile işaretledim.

Üstel hareketli ortalamalarda (EMA); bu hafta farklı olarak EMA21, EMA50 ve EMA200’ün durumlarını incelemek istedim. Bu grafiğe göre BTC fiyatı, EMA200 dahil olmak üzere tüm ortalamaların üzerinde seyrediyor. Ayrıca bu haftaki fiyat hareketi ile EMA21, EMA200’ü yukarı kesmiş durumda. Fiyat hareketleriyle ile paralel olarak EMA50 de EMA200’ye yaklaşmaya devam ediyor.

Teknik Grafiklere Dair Değerlendirmeler

Bitcoin, çok güzel bir performansla yüzlerimizi güldürmüştü. Bu hafta başında yukarı hareketinde devam etse de satış baskısı oluştu ve bir miktar düşüş yaşandı. Bununla ilgili olarak önceki hafta yaptığım analizde, F (4900$) seviyesi destek olacak şekilde bir düzeltme beklediğimi belirtmiştim. Bu düzeltmenin piyasa koşulları içerisinde gayet makul ve olumlu göründüğünü düşünüyorum. Bu düzeltmeyle birlikte altcoin tarafında ciddi satış baskısı oluşması ise piyasanın genelini maalesef olumsuz etkiledi. Ancak önümüzdeki günlerde BTC’nin de fiyat hareketlerine bağlı olarak altcoin piyasasında olumlu gelişmeler olacağını değerlendiriyorum.

Bitcoin fiyat grafiklerine gelirsek: Mevcut durum için F (4900$) seviyesini ilk destek bölgesi olarak takip ediyoruz. Bu seviye cuma günü test edildikten sonra, yukarı yönlü bir miktar tepki hareketi oluşmuştu, ancak oluşan barların hacimlerinde düşüş olduğunu görüyoruz. Dolayısı ile bu hafta F (4900$) seviyesinin yeniden test edilme durumunun olabileceğini değerlendiriyorum. F (4900$) seviyesi altında ise G (4450$) seviyesi yeni destek bölgemiz olacaktır. F (4900$) ve G (4450$) seviyeleri arasında fiyat dalgalanması çok fazla olmadığı için (bu seviyeler arası uzun barlar ile geçildiğinden) bu aralıkta sert hareket görülmesi muhtemel olacaktır. Alıcıların güçlenmesi mümkün olursa takip edeceğimiz direnç bölgesi E (5400$) seviyesi olacaktır. Hafta içerisinde F (4900$) seviyesi korunabilirse hafta sonuna doğru E (5400$) seviyesinin yeniden test edilebileceğini düşünüyorum. E (5400$) seviyesinin geçilmesi halinde ise 5900$D (6200$) seviyelerini direnç olarak konuşuyor olacağız.

RSI grafiğini incelediğimizde; geçtiğimiz hafta 86 olan RSI değerinin bu hafta 70 seviyelerine gerilediğini görüyoruz. Her ne kadar gerileme olmuşsa da, RSI değerine göre hala aşırı alımın hakim olduğu görülüyor. Bu durumda BTC’ye talebin yeniden artması ile fiyatın yükselişe geçmesi beklenebilir. Eğer fiyat artışı gerçekleşirse RSI-fiyat arasında negatif uyumsuzluk oluşma ihtimalini değerlendirmek ve takip etmek uygun olacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 15.04.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.