reklamı kapat

Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
18 Şubat 2019
  • Barış B.Barış B.

Önceki hafta gerçekleşen yükselişin ardından, bu haftanın yatay geçtiğini söyleyebiliriz. Haftaya 3750$ (BITFINEX) seviyesinden başlangıç yapan Bitcoin, hafta kapanışını 3740$ seviyesinden yaparak değerini korumuş oldu. Bitcoin’deki harketin altcoin tarafını etkilemediği aşikar, hatta bazı altcoinlerin hafta içerisinde ciddi değer kazanması, bazılarının da ciddi değer keğer kaybetmesi göze çarpıyor.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Bitcoin, uzun vade görünümde halen düşen trendi muhafaza ediyor. Orta vadeli görünümde gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Bu gelişme, D1 düşen trendinin bu hafta net olarak test edilmesi, fakat testin maalesef başarısız olunması. Bu durumu bir sonraki grafikte daha net ele alacağız. Bu grafik için, RSI tarafındaki orta vade direnç bölgesi halen geçerliliğini sürdürüyor. Hacim tarafının nispeten aynı devam ettiğini görüyoruz.


Grafiğin kısa vade görünümünde, D1 direnç bölgesinin net bir şekilde test edildiğini görüyoruz. Piyasa yapıcının (PY) bu bölgede satış baskınını arttırdığı net. Pazar günü barındaki bu fitil bize durumu bu şekilde özetliyor. Bu haftaki yatay düzeltme hareketini geçtiğimiz haftayla birlikte ele aldığımızda da kısa vade flama formasyonu oluşumunu görmekteyiz. Her ne kadar yukarı kırılım denemesi başarısız da olsa halen geçerliliğini sürdürüyor. Tüm bunların yanında 3684$ seviyesindeki destek/direnç bölgesi tüm hafta boyunca Bitcoin’e adeta kılavuzluk etmiş.

Üstel hareketleri ortalamalarda (EMA); EMA21’i bu hafta destek olarak takip ettik. EMA50 ise Bitcoin’in yukarı hareketine maalesef izin vermemiş görünüyor. Ancak yataylık ile birlikte ortalamaların birbirine yaklaşmaya devam ettiğini görüyoruz.

Teknik ne diyor?

Bitcoin önceki hafta yukarı hareket ederek piyasaya bir canlılık getirmişti. Aslında bu canlılığın kısmen de olsa bu hafta da devam ettiğini söyleyebiliriz. Fakat, bu kısa süreli canlılığın ne kadar süreceğini tahmin etmek kolay değil. Piyasadaki asıl canlılığın Bitcoin’deki harekete göre olacağını düşünüyorum. Bitcoin de 13 aylık düşen trendini, henüz bozmadığı için her daim temkinli olmak faydalı olacaktır. Bu aşamada, illa ki piyasadan pozitif ayrışan altcoinler görüyoruz, görmeye de devam edeceğiz. Ancak topyekûn bir boğa bir boğa piyasası için piyasanın liderinin, güvenli bölgeye ulaşması gerek.

Güvenli bölgelere gelirsek; mevcut durum için D1 düşen trendi geçilmesi gereken önemli bir seviye olarak karşımıza çıkıyor. Son üç ay içinde bu seviyenin her başarısız testi değer kaybı olarak karşımıza çıktı. Dolayısı ile bu seviyenin yukarı kırılması olumlu bir etken olarak karşımıza çıkacaktır. Tabi, bu seviye kırıldıktan sonra sert yükseliş ile Bitcoin şu fiyata gider demek doğru olmaz. Ancak düşen trendin bozulması olumlu bir etken olarak takip edilmelidir. Yatay bölgede öncelikli olarak L3 (3900$) seviyesinin üzerine geçiş yapılması öncem arz ediyor. Ancak asıl önemli bölgenin G (4450$) seviyesi olduğunu değerlendiriyorum. Bu seviyeler üzerinde uzun vade düşen trendimiz olan A trendini takibe alacağız. Sanırım bunun için biraz daha vakit var.

Kısa vade görünümde flama formasyonu güzel bir tablo oluşturmuş. Ancak pazar günü oluşan başarısız test, görünüme olumsuz bir hava katmış. Formasyonun görünümü halen bozulmadığından bu hafta yakından takip etmek faydalı olacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.(Analiz tarihi: 18.02.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.