reklamı kapat
  • BTC  :  35.880,31 ₺
  • ETH  :  2.214,77 ₺
  • BCH  :  3.826,77 ₺
  • XRP  :  2,17 ₺
  • NGC  :  2,16 ₺
  • BTC 35.880,31
  • ETH 2.214,77
  • BCH 3.826,77

Bitcoin Teknik Analizi

14 Ocak 2018
  • Barış B.Barış B.

Değerli arkadaşlarım burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır. (Analiz tarihi: 14.01.2018)

Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı bir grafiktir. (Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.

Haftaya 16300$ civarında başlayan BTC, ne yazık ki haftanın sonunu başladığı şekilde getiremedi. Hafta kapanışında 13200$ civarında seyreden BTC yaklaşık %23’lük bir değer kaybı ile haftayı sonlandırıyor. Aslında kripto para piyasasının genelinde olumsuz bir hava olduğunu söylemek doğru olacaktır. Büyük hacimli kripto para borsalarına bakacak olursak dolar bazında çoğu altcoin’de değer kaybına uğradığı bir hafta geçirdik diyebiliriz. Bu hafta BTC için gelişen teknik duruma göz atalım ve değerlendirmemize geçelim.

BTC haftaya T5-T6 kanalı içerisinde fakat FIBO 0.382 direncinin hemen altında başlamıştı. Gelen satış baskısı ile T5 trendini aşağı kırarak, FIBO 0.236 seviyesine kadar ani bir gerileme gösterdi. Bu seviyeden tekrar T5 trendine dönüş yaptı ancak trendi geçemeyerek düşüşe devam etti. FIBO 0.236 desteğini ve T4 trendini de aşağı kırdı. Haftanın son 4 günü içerisinde 3 defa T3 (Mavi kalın ok ile belirttiğim bölge) trendinden dönüş olduğunu görüyoruz. Daha önceki yazılarımda da T3 trendinin destek olarak iyi çalıştığını belirtmiştim. BTC’in bu haftaki hareketi tespitimi destekler nitelite oldu. Haftanın son günü yine T3 trendine yakın bölgede bulunuyor. Bu gelişmeler ışığında değerlendirmemize geçelim.

BTC için geçtiğimiz hafta ABCD formasyonu görüntüsünden bahsetmiştim. Bu hafta piyasanın genelinde görülen bu satış dalgası bu formasyonun görüntüsünü kısmen de olsa bozmuş oldu diyebilirim. Bir önceki hafta çizmiş olduğum düşen trendi, bu hafta düşüşün devam etmesiyle B1 trendi olarak güncellemiş bulunmaktayım. Bu trendin güçlü bir bar ile yukarı kırılması yükselişin ivme kazanmasına katkı sağlayacaktır. RSI indikatörüne çizmiş olduğum düşen trendin de yukarı kırılması yükselişi destekler nitelikte olacaktır. Grafiğe eklemiş olduğum mavi oklara dikkat edecek olursanız T3 trendinin destek olarak güzel çalıştığını göreceksiniz. Bu seviyenin altında satış baskının artma olasılığının olduğunu düşünmekteyim. Takip edeceğimiz direnç ve desteklere bakacak olursak; piyasa koşulları olumluya dönerse yukarıda ilk direncimiz FIBO 0.236 seviyesi olacaktır. Bu seviye yukarı kırılırsa T4 trendi üzerinde A3 ile belirtiğim bölge gündeme gelecektir. T4 trendi geçilir ise direnç olarak T5 üzerindeki A4 bölgesi takibimizde olmalıdır. Bu seviyenin üzerinde ise sırasıyla FIBO 0.382, FIBO 0.5 ve FIBO 0.618 bölgeleri takip edilebilir. FIBO 0.382 bölgesinin önemli direnç olduğunu değerlendirmekteyim. Piyasa koşulları olumsuz seyreder ise ilk ve önemli desteğimiz T3 trendi (A2 bölgesi) bizi bekliyor olacaktır.Bu seviyenin aşağı kırılması halinde T2 trendi üzerinde A1 bölgesi direnç olarak takibimizde olmalıdır. T2 trendi aşağı kırılımında bir önceki dibimiz olan FIBO 0 seviyesi gündeme gelecektir.

loading...