reklamı kapat

ABD Maliye Bakanı Kripto Paralara Yönelik Açıklamalarda Bulundu

14 Ocak 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Birleşik Devletler Maliye Bakanı Steven Mnuchin cuma gün gerçekleşen Ekonomic Club of Washington adlı bir toplantıda, dijital paraların uluslararası kullanımına ilişkin bir dizi açıklamalarda bulundu.

Bakan Mnuchin; bitcoin cüzdanlarının, İsviçre merkezli mevcut anonim banka hesaplarının işlevini görebilecek bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Bakan; Birleşik Devletler’in takip etme kabiliyetlerini, meydana gelen istismarları engellemek için G-20 ülkeleriyle birlikte kullanma niyetini bildirdi.

Maliye Bakanı Steven Mnuchin konuyla ilgili olarak şu açıklamaları kaydetti:

“Bitcoinlerinizi tutmak için bir cüzdana sahipseniz; cüzdanı sağlayan şirketin, bir bankanın sizinle ilgili edindiği bilgilerin aynısına sahip olma zorunluluğu vardır. Böylece biz bu faaliyetleri izleyebiliriz. Dünyanın geriye kalanı buna sahip değil. G-20 ile yakın bir şekilde çalışacağımız şeylerden bir tanesi de, bunların birer İsviçre bankası hesabı haline gelmediğinden emin olmaktır.”

Yaptığı bu açıklamalar göz önünde bulundurulduğunda Bakan Mnuchin, cüzdanların tamamının “şirketler” tarafından sağlanmadığını anlamamış gibi görünüyor.

Sektör düşüncesi

Durum böyleyken kripto para sektörünün uzmanları, daha fazla düzenlemenin yürürlüğe konulmasından korkmuyorlar diyebiliriz. Örneğin risk paylaşım platformu REGA’nın kurucusu ve CEO’su Sergei Sevriugin bu konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı:

“Bence kripto paralar için düzenlemeler zaten yürürlükte. Ancak bu düzenlemeler topluluk tarafından gerçekleştiriliyor, merkezi otoriteler tarafından değil. Bu tür düzenlemeler, şimdiye kadar var olan en iyi düzenlemelerdir. Merkezi düzenlemeler, kripto paraların ana düşüncesini öldürüyor. Topluluğun herhangi bir kontrolü olmadan yapılan bu tür bir düzenleme, yolsuzluk dahil çeşitli sorunlara neden olacaktır. Yaşanan en son krizi hepimiz hatırlarız. 2008 yılında meydana gelen mortgage sisteminin çöküşünü de içeren son kriz tam kontrol altındaydı ve düzenlemesi yapılmıştı. Kripto paraları tam kontrol altına almak isteyen otoriteler önce interneti kontrol altına almalılar.”

Yaptırımlardan kaçmak

Maliye Bakanı Steven Mnuchin; ülkelerin mevcut finansal yaptırımlara tabi olmamak amacıyla dijital para birimlerini kullanabilme potansiyellerine de değindi. Bakan; Rusya ve Venezuela gibi ülkelerin bu şekilde işlev görebildiklerine “asla” üzülmediğini söyleyerek, böylesi faaliyetlerin küçük riske sahip olduğuna işaret etti.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.