reklamı kapat
 • BTC  :  17.378,00 ₺
 • ETH  :  450,00 ₺
 • XRP  :  1,55 ₺
 • LTC  :  128,00 ₺
 • USDT  :  5,36 ₺
 • XLM  :  0,53 ₺
 • BTC  :  17.378,00 ₺
 • ETH  :  450,00 ₺
 • XRP  :  1,55 ₺

Bitcoin Yatırımının Geleceği

Eğer bitcoin'in yatırımcıya kazandırdıkları sizi heyecanlandırmaya yetmediyse bir de kripto paraların internet hayatımıza nasıl bir hızla silinemez bir şekilde girdiğine bakalım. İlk zamanlarda internette sadece “Bitcoin nedir?”, “Nasıl Bitcoin alınır” gibi kelimeler en çok tıklananlar içine girdiyse de zamanla bu aramalar yerini nasıl daha akıllı yatırım gerçekleştiririm düzeyine ilerletti.
13 Şubat 2018
 • S. GüvençliS. Güvençli

Son aylarda Bitcoin almak için çok fazla nedeniniz vardı. Bitcoin üzerine yapılan haberler, artan yatırımlar ve inanılmaz bir fiyat yükselişi sizi bu anlamda kripto paraya yönlendirmediyse elimizde bir koz daha var. “İnternet Araştırmaları”. Bitcoin kelimesinin Google üzerinde dünya çapında aranma sayısı her geçen gün katlanarak artıyor. 2017 yılı Google trendlerine bakacak olursak dünya çapında en çok aranan 2. kelime “Bitcoin” olmuştu. Birinciliği farklı farklı dönemlerde paylaştığı aramalar ise şöyle;

 • Güneş tutulması (tüm dünyayı ilgilendiren bir konu)
 • Irma Kasırgası (hayatı durma noktasına getirecek bir olay)
 • Kuzey Kore (küresel bir tehdit oluşturacak bir konu)

Bu listeye bakacak olursak Bitcoin’in haber değerinin ne oranda arttığı net bir şekilde görünüyor.

Eğer bitcoin’in yatırımcıya kazandırdıkları sizi heyecanlandırmaya yetmediyse bir de kripto paraların internet hayatımıza nasıl bir hızla silinemez bir şekilde girdiğine bakalım. İlk zamanlarda internette sadece “Bitcoin nedir?”, “Nasıl Bitcoin alınır?” gibi kelimeler en çok tıklananlar içine girdiyse de zamanla bu aramalar yerini “Nasıl daha akıllı yatırım gerçekleştiririm? düzeyine ulaştı. Bu aslında küçük bir detay gibi görünse de çok büyük bir ilerlemedir.

Trend aramalar sıralamasındaki mevcut konumunu kanıtlamanın yanı sıra alternatiflerinin (Ethereum, Litecoin, Ripple gibi) aramalarda yükselişe geçmesi, 2018 ‘de de kriptoları konuşmaya devam edeceğimizi gösteriyor.

Alternatif kripto para birimleri, her yeni günde dünyada kendini kanıtlamış yeni bir yatırımcı, bir merkezi devlet ya da kurumun açıklama ve yorumlarıyla gündeme kalmayı başardı.

Özellikle dünyaca kabul görmüş bazı ekonomi yorumcularından gelen yorumlara bakılırsa; bazı yatırımcılar gelecek vadeden bir yatırımın ilk yatırımcıları olmanın keyfine varırken bazıları ise balon olduğunu iddia edip diğerlerinin düşüşünü dört gözle bekliyor olacak, haklı çıkıyor olmanın verdiği gururla.

Bitcoin ilk çıktığı andan bu yana belli oranda düşüşler yaşamış olsa da ilk yatırımcıya kıyasla tüm inişlere rağmen büyük bir kazanç sağlamaya devam ediyor. Kıdemli bir bitcoin.com editörüne göre “Aralık 2018’e kadar 60.000$ dolar!” ı görmesi beklenen Bitcoin için IMF başkanı “göz ardı edilemez!” yorumunda bulundu. Bill Gates duruma Blockchain teknolojisi ve para transferlerinin maliyeti açısından bakarak olumlu görüş bildirdi. Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, kriptografiye pek ikna olamadığını söylerken Hollanda hükumeti kara para aklamanın yolunu açtığı için onu bir tehdit olarak algıladı.

Anlayacağımız şu ki konuya piyasa/devlet, yatırımcı ve ekonomi uzmanları çokgeninden bakacak olursak gelecek açısından büyük bir belirsizlik hakim. Fakat bugünü değerlendirmek açısından büyük bir özgüvenle söyleyebilmeliyiz ki kar getiren, literatüre anlam yükleyen bir sistem olan kriptografi ve özellikle kriptografinin en gözdesi olan Bitcoin internet aracılığıyla her an karşımızda durmaya devam ediyor. Sadece bu açıdan bile bir sektör yarattığı apaçık olan kriptografinin başlı başına bir dijital dünya ve teknoloji projesi olduğunu biliyoruz ve sıkı bir takipçisi olmaya devam ediyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.