reklamı kapat

Bitcoin Hashrate’in Yüzde 65’i Çin Kaynaklı!

Çin, Bitcoin madenciliği konusundaki birinciliğini kimseye kaptırmıyor.
18:00
7 Mayıs 2020

Cambridge Üniversitesi tarafından Bitcoin (BTC) madenciliğine yönelik yapılan yeni bir araştırmada, Çin’in Bitcoin hashrate’inin yüzde 65’ine ev sahipliği yaptığı ortaya çıktı. Ülkenin ürettiği hashrate’in yaklaşık olarak yarısının otonom Xinjiang bölgesinden kaynaklandığı ve bunun küresel çapta %35,76’ya denk geldiği bildiriliyor.

Cambridge tarafından yayınlanan Bitcoin madencilik haritası, temel olarak her bir ülkenin aylık olarak ürettiği hashrate’i gösteriyor. Mevcut istatistikler Eylül 2019 tarihinden Nisan 2020 tarihine kadar olan süreyi kapsıyor. Haritanın Bitcoin madencilik havuzları BTC.com, Poolin ve Via BTC’ye bağlanan IP adresleri sayesinde oluşturduğu aktarılıyor. Söz konusu madencilik havuzları Bitcoin hash gücünün %37’sini temsil ediyor.

BTC Madenciliğinde Lider Çin, İkinci ABD

Hashrate temel olarak Bitcoin ağına bağlı olan bilgisayarların gücünün ölçülmesi şeklinde ifade edilebilir. Hashrate ne kadar yüksekse Bitcoin ağı da %51 saldırılarına karşı o kadar güvenli ve o kadar fazla kazım gücüne sahip konumdadır. Çin’in madencilik konusundaki liderliğine karşın ABD’nin sadece küresel hashrate’in %7,24’üne sahip olduğu görülüyor.

Rusya ise %6,9’luk oranla üçüncü, Kazakistan %6,17’lik oranla dördüncü, Malezya ise %4’lük oranla beşinci sırada yer alıyor. İran %3,82’lik orana sahip durumda ve dünyanın geri kalanının toplam %6’lık orana sahip olduğu görülüyor. İran Bitcoin madenciliği konusunda önemli adımlar attı ve geçtiğimiz tarihlerde Türkiye merkezli bir firma da ülkede madencilik için lisans almayı başardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.