X

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gereken 9 Gerçek

Türkiye'nin ilk kripto para borsası BtcTurk, Bitcoin'in dokuz gerçeğini paylaştı...
20:00
21 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın dördüncü Türkiye’nin ilk kripto para borsası olan BtcTurk geçtiğimiz günlerde, Medium üzerinden “Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gereken 9 Gerçek” adlı bir makale yayımladı.

Bitcoin gerçekleri

BtcTurk paylaştığı makalede, Bitcoin’in henüz yeterince benimsenmemiş olmasının sebeplerinden biri olarak Bitcoin hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olunmamasını gösteriyor. Bitcoin hakkında bilgi vermek için derlenen makalede başlıca dokuz gerçekten söz ediliyor.

BtcTurk ilk sırayı pizza için ödenen Bitcoin’e ayırıyor. 22 Mayıs 2010’da gerçekleşen olaya değinen borsa, bugünün Bitcoin Pizza Günü olarak kutlandığını da ekliyor. İkinci sırada Bitcoin’in yaratıcısının bilinmemesi yer alıyor. BtcTurk’e göre, Bitcoin’in merkezsiz yapısı düşünüldüğünde yaratıcısının anonim kalması olumsuz bir durum olarak görülmüyor.

Üçüncü gerçek olarak Bitcoin işlemlerinin takip edilip edilemeyeceğine değinen makalede dördüncü sırada, Bitcoin özel anahtarından ve kaybolması halinde yaşanabileceklerden bahsediliyor. Beşinci olarak Bitcoin’in doğada var olmadığı dile getirilirken altıncı sırada Bitcoin’in 21 milyonla sınırlanan miktarına değiniliyor.

Bitcoin hakkında başlıca dokuz ana noktaya temas eden makalenin yedinci sırasında Bitcoin kullanarak alabileceklerinize, sekizinci sırasında son bir yıl hariç Bitcoin’in 2008’den beri değer kazanmasına ve son olarak Bitcoin’in kısıtlanamaz olmasına dikkat çekiliyor.

BtcTurk’ün yayımladığı makalenin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Ethereum Constantinople hard forku

Öte yandan borsa, ocak ayı başında Ethereum Constantinople hard fork’unu destekleyeceğini açıklamıştı. Ancak hard fork’un ertelenmesinin ardından resmi web sitesi üzerinden 16 Ocak’ta açıklama yapan BtcTurk, yazılım ekibinin gerekli değişiklikleri tamamladığını ve Ethereum işlemlerinin kesintiye uğramadan devam edeceğini kullanıcılarıyla paylaştı. 27 Şubat tarihine ertelenen Ethereum Constantinople hard fork’unun proof-of-work algoritmasından proof-of-stake algoritmasına geçeceğine dikkat çeken borsa resmi Twitter hesabı üzerinden iki algoritmanın karşılaştırmasını şu şekilde yaptı:

Proof-of-work ve Proof-of-stake karşılaştırması

Kriptometre

Bunların yanında BtcTurk 13 hafta boyunca, Ebru Baki moderatörlüğünde ve BtcTurk CEO’su Özgür Güneri’nin katılımıyla Türkiye’deki kripto para dünyasının önde gelen isimlerini ağırladı. Borsa bugün resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla, kullanıcıların tüm yayınlara artık podcast’ler aracılığıyla da ulaşabileceklerini açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar