reklamı kapat

Sosyal Medya Dolandırıcılığına Bir İsim Daha Karıştı: Roger Ver

Her geçen gün kripto para dünyasından bir başka ünlünün isminin sosyal medya dolandırıcılığına karıştığına şahit oluyoruz.
18:00
21 Ocak 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Bitcoin.com’un CEO’su Roger Ver, kişisel bilgileri kullanılarak yaklaşık olarak 6 milyon dolar değerinde sosyal medya dolandırıcılığı gerçekleştirildiğini ifade etti.

Sosyal medya dolandırıcılığı

Ambcrypto’nun haberine göre, 20 Ocak’ta Bitcoin.com’un YouTube kanalındaki yayınında Bitcoin Cash’in (BCH) büyük savunucularından olan Roger Ver, Corbin Fraser ve Peaceful Warrior’dan Akane Yokoo bir araya geldi. Üçlü yayın sırasında, Roger Ver’in isminin bir sosyal medya dolandırıcılığına karışması üzerine derin bir sohbet gerçekleştirdi.

Ver, “Roger Ver ismini kullanarak tecrübesiz Bitcoin ve Bitcoin Cash kullanıcılarına ulaşmayı amaçlayan dolandırıcıların birden fazla sahte hesap açmasıyla olay büyüdü” açıklamasını yaptı. Sahte hesaplar oluşturmak için özellikle Instagram ve Twitter’ın kullanıldığını belirten Ver şunları dile getirdi:

Sosyal medyadaki sahte Roger Ver hesapları, benim bildiğim kadarıyla, 6 milyon dolar değerinde dolandırıcılık yaptı.

Sahte profiller

Ayrıca Ver, toplam miktarın 5 milyon dolarlık kısmının tek bir şirket üzerinden gerçekleştiğini ve bir milyon dolarlık kısmından tek bir dolandırıcının sorumlu olduğunu ifade etti. Ver farklı farklı kişilerin birkaç bin dolarlık işlemler gerçekleştirdiğini de ekledi.

Bunun yanında Twitter üzerinden yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinin Ver’e resmi hesap sembolünün verilmesinin ardından azaldığı da yayın sırasında dile getirildi. Ancak CEO’nun sahte profillerinin sosyal medya platformunda hala olduğu belirtiliyor.

Instagram’da ise Ver hesabı için doğrulama istemesine rağmen henüz bir doğrulama işlemi gerçekleşmedi. Dolayısıyla kullanıcılar Instagram üzerinden gelen mesajlar konusunda daha dikkatli olmak zorunda. Roger Ver Instagram’daki tek hesabının @roger olduğunu ve diğer hepsinin sahte olduğunu yayın esnasında paylaştı.

Proof-of-human

Bunların yanında Bitcoin Cash savunucusu kitlelerin gerçek ve sahte sosyal medya hesaplarını ayırt etmelerine yarayacak proof-of-human algoritmasının oluşturulabileceğini dile getirdi. Hatta Ver girişimcileri piyasa için gerekli olan böyle bir platform oluşturmaya davet etti…

Öte yandan 2018 yılında sahte profillerle gerçekleştirilen dolandırıcılıkların sayısında gözle görünür bir artış yaşandı. Bu olaylara isimleri karışan ünlü isimler arasında Elon Musk, Vitalik Buterin ve John McAfee de vardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.