X


Elon Musk’ın İsmi Yine Bitcoin Dolandırıcılığına Karıştı

Neredeyse her gün Twitter üzerinden yapılan dolandırıcılık faaliyetleriyle karşılaşıyoruz. Bu defa, daha önce de yaşandığı gibi piyango Elon Musk’a vurdu…
15:00
6 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Elon Musk’ın adı sürekli Twitter üzerinden yapılan kripto para dolandırıcılıklarıyla anılır oldu. 5 Kasım’da da daha önce olduğu gibi Musk’ı taklit eden birkaç Twitter hesabının ve onları yöneten dolandırıcıların Bitcoin dolandırıcılığı yaptığı ortaya çıktı. Hatta bunlardan birinin 170.000 dolara yakın para topladığı belirtiliyor.

Dolandırıcılar onaylanmış hesaplardan Tesla CEO’su Elon Musk gibi görünmek için profil resimlerini ve isimlerini değiştirdi. Daha sonra da gerçek Elon Musk tarafından paylaşılan Twitter yorumlarını “gerçeklik” izlenimi vermek için kendi “sahte” hesaplarından paylaştılar. Dolandırıcılık tweet’lerinden bazılarına göre Musk’ın, dünyadaki en büyük Bitcoin hediyesini dağıtmaya karar verdiği açıklandı ve hediyeden pay almak isteyenlerin paylaşılan linke tıklaması gerektiği belirtildi.

 

Ayrıca dolandırıcılar kullanıcı adlarında küçük harf oyunları yaparak, hem Twitter güvenlik önlemlerini atlatmış hem de diğer kullanıcıların kendilerini gerçekten Elon Musk gibi görmesini sağladı. Bunun yanında aynı hacker’ların film yapım şirketi Pathe U.K. ve Amerikalı siyasetçi Frank Pallone JR.’ın da hesaplarını ele geçirdiği ortaya çıktı. Daily Beast muhabiri Lachlan Markay’in açıklamalarına göre Pallone’nin resmi hesabı politik bir saldırı için değil “küçük bir Bitcoin dolandırıcılığı” için saldırıya uğradı.

 

Film yapım şirketi Pathe U.K. hesaplarının saldırıya uğradığını ancak hesabı kurtardıklarını ifade etti. Ardından da Elon Musk’ın tweet’leri Pathen’nin hesabından temizlendi.

Bunlarla beraber kripto para ve teknoloji alanında isim yapmış kişilerin hesaplarının da benzer şekilde taklit edildiğini biliyoruz. Nisan ayında Telegram’ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, kendi adını kullanan ve “destekleriniz için teşekkür ederiz” sözleriyle kripto para isteyen dolandırıcılara karşı takipçilerini uyarmıştı.

Ocak ayından da Twitter Litecoin kurucusu Charlie Lee’yi taklit eden birçok dolandırıcının akınına uğradı. Elon Musk örneğinde olduğu gibi dolandırıcılar Litecoin hediyesi dağıtacaklarını iddia ettiler. Dolandırıcılar, SathoshiLitez ve SatoshiLitee gibi isimlerle Charlie Lee’nin resmi hesabı SatoshiLite’ı taklit etmeye çalıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar