X


Kripto Yolsuzluk Operasyonu: AB Vatandaşlığını 5.600 Dolardan Satan Bulgar Yetkililer Yakalandı

Kripto paralar bu kez yolsuzlukla gündeme geldi.
07:00
6 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paralar, kara para aklama ve terörizmin finansmanında kullanıldığı iddiasıyla sık sık gündeme geliyor. Finansal özgürlüğün fitilini ateşleyen kripto paralar bu kez çok farklı bir olayla gündemde.  Bulgaristan’ın devlet kurumlarından biri olan Yurt Dışındaki Bulgarlar Ajansı’nın, Bitcoin karşılığında yabancılara Bulgaristan pasaportu sattığı ortaya çıktı.

Olayın açığa çıkmasının ardından başsavcılığın emriyle Yurt Dışındaki Bulgarlar Ajansı’na baskın yapıldı. Tutuklananlar arasında ajansın başkanı Peter Haralampie, Genel Sekreter Krasimir Tomo ve ajans üyesi Mark Stoyov da var. Tutuklamaların doğrulanmasının ardından açıklamalarda bulunan Bulgaristan Başsavcısı Ivan Geshev şunları kaydetti:

Bulgar pasaportunu Ukraynalılara, Moldovalılara ve Makedonlara ücret karşılığı satarak dolandırıcılık yapan Peter Haralampie, Krasmir Tomo ve Mark Stoyov tutuklandı.

Gözaltına alınan yetkililerin avukatları müvekkillerinin kanunsuz ödeme aldığı yönündeki  suçlamaları reddediyor. Ancak savcılık makamı ise Bulgar pasaportunun Bitcoin karşılığında satıldığına yönelik ciddi delillerin bulunduğunu belirtti.

Suçlamaların ardından eleştiri okları hükümete çevrildi. Yolsuzluk suçlamalarının ardından bazı açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov Yurt Dışındaki Bulgarlar Ajansı’ndaki yolsuzluk nedeniyle hükümetin istifa etmeyeceğini açıkladı.

Bulgaristan 2007 yılında Avrupa Birliği’ne girdi. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin vatandaşları, pasaportlarıyla Schengen bölgesinde serbestçe seyahat etme ve çalışma imkanına sahip. Bu nedenle Ukrayna Moldova ve Makedonya gibi AB üyesi olmayan ülkelerde yaşayan bazı insanlar pasaport kaçakçılığı konusunda oldukça istekli davranıyor. Yasadışı Bulgar pasaportunun bedelinin ise 5.600 dolar olduğu iddialar arasında.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI