X

Bitcoin Fiyatının Adil Değeri Ne? BTC Şu Anda Adil Değerin Çok Mu Üzerinde?

Bazı isimler BTC'nin adil değerinin çok daha düşük seviyeler olduğunu düşünüyor.
11:13
17 Aralık 2020

Bitcoin (BTC) dün 20.000 dolarlık rekorunu kırarak yeni rekor seviyeler imza attı. Ancak her yükselişte olduğu gibi eleştirmenler hemen kendisini gösterdi ve lider kripto para biriminin adil fiyatının iki kat üzerinde işlem gördüğünü dile getirenler oldu. Ayrıca bu eleştirmenlere göre BTC’nin ulaşabileceği maksimum fiyat 74.000 dolar.

Buna ek olarak bu eleştiriler bir nevi popüler analist PlanB’nin tasarladığı stock-to-flow modeline tepki olarak geldi. Çünkü bu modele göre Bitcoin çok çok yüksek seviyeleri görebilir ve hatta bu rakam 500.000 dolara kadar ulaşabilir.

Kripto Para Eleştirmenleri

Bitcoin’de görülen her büyük fiyat hareketi hem büyük savunucuların hem de büyük eleştirmenlerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bitcoin hem yeni bir ödeme sistemi getirerek paranın özgürlüğünü bireylere vermeyi hedeflerken bir yandan da enflasyonla savaşıyor. Ayrıca bunlara ek olarak “dijital altın” anlatısı ile de değerli metallerin savunucuları tarafından sıklıkla eleştiriliyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Son eleştiriler ise Cambridge, Mass’taki Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nda görev yapan ve Duke Üniversitesi’ndeki eski emtia portföyü ve finans profesörü olan Claude Erb’den geliyor. Erb, “Altın İkilem” adlı bir makale yazdı ve altının adil değerinden bahsetti.

Barron’un “altın almamak” için beş nedeni açıkladığı bir yazısında Erb’ün makalesine de değinildi ve altının adil değerinden bahsedildi. Erb’in çalışmasında, Büyük Durgunluk sona erdikten sonra altının adil piyasa değerinin, güncel fiyatının yarısından az olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan altın artık bir enflasyon koruması olarak eskisi kadar ilgi çekmiyor ve ons başına altın fiyatı 600 dolar olmalı. Claude Erb yakın zamanda başka bir makale yayınladı ve lider kripto para biriminin adil piyasa değerini sorguladı.

Bitcoin’in Adil Değeri

Erb’in son makalesi olan “Bitcoin Tam Olarak Altın Gibidir, Olmadığı Durumlar Hariç”te ekonomistlerin yürüteceği bir çalışma ile altının fiyatının sabit bir rakamda tutulması gerektiğini ifade ediyor. Erb Bitcoin ile ilgili ise “Bitcoin’in bir enflasyon koruması, bir değer deposu ve güvenli bir sığınak olarak sicili yok. Bitcoin’in fiyatı tartışmalı bir “Bitcoin ağı” adil fiyatı ve adil bir fiyat sapması olarak ayrıştırılabilir. “ sözlerini kullanıyor.

Aslında Erb, daha önce Bitcoin’in fiyatını ve fiyat modellerini inceleyerek BTC’yi eleştirenler gibi lider kripto para biriminden nefret etmiyor. Sadece fiyat sorgulaması yapıyor ve Bitcon’in bir güvenli liman olarak hizmet vermediğini düşündüğünü dile getiriyor. Erb’e göre Bitcoin‘in adil değeri 12.315 dolar.

İşler Bu Noktada Karışıyor

Aslında geleneksel düşünen ve yaşça büyük ekonomistlerin anlamadığı noktada burası. Çünkü Bitcoin her ne kadar 21 milyon ile sınırlı olsa da her bir BTC çok küçük parçalara bölünebilir ve dolayısıyla Bitcoin hem sınırlı arz ile enflasyondan korunma sağlanmış oluyor hem de herkesin ulaşabileceği bir varlık olarak piyasada yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI