X


Bitcoin (BTC) Korku ve Açgözlülük Endeksi Toparlanma Sinyalleri Veriyor!

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi üç gün içerisindeki %50 kaybın ardından toparlanmaya başladı.
20:40
20 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası yatırımcılarının kısa vadeli dinamikler hakkındaki iyimser veya kötümser bakışını değerlendiren Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, toparlanma belirtileri gösteriyor. Lider kripto para birimi Bitcoin 55.000 dolarlık fiyat bandında gerilemesinin ardından tekrar önemli destek bölgesine tırmandı. Göstergeler, yatırımcıların durumunu gözler önüne sererken toparlanma sinyalleri piyasaya olumlu hava katıyor.

Toparlanma Belirtileri

Alternative me web portalı tarafından paylaşılan verilere göre Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi üç gün içerisindeki %50 kaybın ardından toparlanmaya başladı. Hala korku bölgesini ifade eden 43 seviyesinde konumlanan endeks, nötr bölgeye hareket ediyor.

Geçtiğimiz gün söz konusu gösterge, ekim başından bu yana kaydedilen en düşük seviye olan 34’ü işaret ediyordu. Bu bağlamda mevcut durumda gösterge, aşırı korku bölgesine düşmekten kaçmayı başardı. Korku ve Açgözlülük Endeksi yalnızca on gün önce 84 ile aşırı açgözlülük sinyali veriyordu. Bu yükseliş, lider kripto para Bitcoin‘in tüm zamanların en yüksek seviyesine uzanmasıyla doğrudan bağlantılı.10 Kasım 2021’de amiral gemi, ABD’deki rekor kıran enflasyon artışının etkisiyle 69.000 dolara dokunarak ATH kaydetmişti.

Kaydedilen Kayıplar

Yaklaşık olarak üç gün içerisinde 1.1 milyar dolarlık short ve long pozisyon tasfiye edildi. Bitcoin’in muhteşem koşusunun yerini önemli bir düzeltme aldı. BTC, ekim ortasından bu yana tüm kazançlarını saatler içerisinde silerek 56.500 dolara kadar düşüş yaşadı.

Bu tren, kripto alım satım çiftlerinde büyük tasfiyelerle sonuçlandı. Analitik gösterge tablosu Coinglass tarafından paylaşılan verilere göre kripto yatırımcıları 16 ve 18 Kasım arasında 1.12 milyar dolardan fazla kayıp yaşadı. Tasfiye edilen pozisyonların büyük çoğunluğu ise Bitcoin ve Ethereum boğaları tarafından açılmıştı

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar